حسن ملكی، سرمربي پيشين تيم ملی تكواندوی ايران:

         نتيجه اعتماد به جوانان را در قهرمانی آسيا گرفتيم.

اشاره:

    در اين سال ها عده اي  تلاش كردند تا نام و خاطره پاك نشدني او از  تكواندو را به حاشيه ببرند؛ از عدم دعوت وي به همكاري در سطوح بالاي فني تا برخي موارد ديگر ... سرمربي بزرگي كه شاگردان شايسته اي به تكواندوي ايران تحويل داده و همواره نامش، يادآور خاطره ي شيرين كسب نخستين طلاي تاريخ تكواندوي ايران در رقابت هاي جام جهاني 1997  قاهره  است كه به عنوان نفر اول كادر فني، براي نخستين بار عنوان عنوان نائب قهرماني تكواندوي جهان را براي ايران به ارمغان آورد. بي ترديد به دست آوردن اولين مدال طلا و  عنوان چشم گير نائب قهرماني تيمي، آن هم به دست يك مربي توانمند ايراني در آن رقابت ها بود كه نقطه ي عطفي در تكواندوي كشور گرديد و اين ورزش پس از آن قله هاي رفيع افتخار را در عرصه بين الملل به دست ديگر مربيان ميهني، يكي پس از ديگري گشود. پايگاه اينترنتي كانون تكواندوكاران ايران به بهانه ي كسب عنوان قهرماني تيم ملي تكواندو در رقابت هاي قهرماني آسيا، با حسن ملكي پيشكسوت و سرمربي پيشين تيم ملي تكواندوي كشورمان گفت و گويي داشته است كه در اختيار علاقه مندان قرار مي گيرد.

 

جناب ملكی ارزیابی شما از عملکرد ملی پوشان در مسابقات اخير قهرمانی آسيا در ازبكستان چیست؟

تكواندوی ایران در این مسابقات نتیجه خیلی خوبی گرفت. به هر حال حریف اصلی ما در مسابقات جهانی کره جنوبي است و در هر شرایطی که از کره بالاتر قرار بگیریم، بدین معنی است که نتیجه خوبی حاصل شده است. تیم کنونی ایران، تیم جوان و جدیدی است و در واقع تلفیقی از جوانی و تجربه می‌باشد که در این تیم نصرآزادانی و یوسف کرمی از با تجربه‌ها هستند و نشان دادند که تحت هر شرایطی می‌توانیم بالاتر از کره قرار بگیریم. چیزی که در این مسابقات و كسب این نتیجه من را خوشحال کرد و پیش از این هر چه فریاد می‌زدیم کسی به آن توجه نمی‌کرد، استفاده از نیروهای جوان و با استعداد در وزن 58-  بود، که با استفاده از عاشور‌زاده در این وزن بود که تيم توانست موفقيت بسيار خوبي به دست بياورد و او نيز توانست در اولین حضورش در تیم ملی به طلای آسیا دست یابد. همیشه می‌گفتیم نترسید و از نیروی جوان استفاده کنید و به جوانان هم میدان دهید که متأسفانه توجهی به این مسأله نمی‌شد. در گذشته تیم ملی همیشه یک چهره ثابتی داشت. تیم ملی اي داشتیم که به مدت 10 سال ثابت بود و اصلا به پشتوانه سازی توجه نمی‌شد. اگر بازیکنان ملی مصدوم می‌شدند، جانشینی وجود نداشت. ما پشتوانه داریم، اما باید به این پشتوانه ها اعتماد کرد و به آن‌ها میدان داد. در مسابقات قبلی جهانی یک طلایمان را اسبقی گرفت که این جوان 3- 2 سالی است که رشد کرده، خدابخش هم همین طور، که او هم 3- 2 سالی است که میدان دیده است. اگر در گذشته هم به جوانان میدان داده می‌شد، الان می‌توانستیم با این پشتوانه‌های قوی چند تیم ملی داشته باشیم و در هر وزن از 5- 4 بازیکن خوب و هم سطح بهره ببريم. البته باید با برنامه‌ریزی برای تیم ملی پشتوانه سازی کنیم.

 

یوسف کرمی را در اين مسابقات چطور دیدید؟

 

یوسف کرمی یک بازیکن جنگنده و با تجربه است. اما باید بپذیریم که شرایط سنی او بالا رفته است، اما این به این معنا نیست که توانایی لازم را ندارد. به هر حال این یک واقعیت است که کرمی شرایط بدنی گذشته را ندارد. با این حال با غیرت است و با تجربه. ایشان در اردو نشان داد که از تمام هم وزن‌هایش سَر تر بوده که انتخاب شده است. به هر حال در حال حاضر بهترین نفر در وزن هفتم ما کرمی است.

 

به نظر شما مي توان اميد داشت كه این تیم در بازی‌های آسیايی اينچئون نيز اين نتیجه درخشان را به دست آورد؟

 

به نظر من بله. می‌توان به این تیم امیدوار بود؛ اگر به این بازیکنان اعتماد شود و با آن‌ها کار شود، می‌توانند در اينچئون موفق باشند و نتیجه بگیرند.

 

 

        در حال انجام تحقيقات در شيوه ها و روش هاي مسابقاتي هستم

 
 

برای المپیک 2016 «ريو» چه پیش‌بینی ای دارید؟

 

موجودی تکواندوی ما در حال حاضر همين است. باید برای المپیک برنامه‌ریزی کنیم. تمرینات منظم و مرتب داشته باشیم. در مسابقات و تورنمنت‌های مختلف شرکت کنیم، تا تجربه بین‌المللی این بچه‌ها بالاتر برود و همین که امتبازات لازم را کسب کنیم تا در المپیک حضور یافته و موفق شویم.

 

پرسشی كه مدت ها است اذهان دوستداران تكواندو را مشغول كرده، اين است كه چرا از تجارت و دانش جنابعالي که خود در سال 1997 سرمربی تیم ملی اي بودید كه نتيجه ي به يادماندني اي را كسب نموده است، به رغم فراز و نشیب‌هايی كه تکواندوی ایران در طول اين سال ها في المثل دهمي المپيك لندن داشته است، استفاده نمی‌شود.

 

اگر بخواهم در یک جمله بگويم، واقعیت قضیه این است که آقایان فدراسیون نشین تمایلی برای همکاری با بنده ندارند.

 

شنیده‌ایم و در رابطه با تکواندو در حال انجام پ‍ژوهشي هستید.

 

مدت 2 سال است که در ارتباط با شیوه‌ها و تاکتیک‌های مسابقاتی در حال انجام تحقیقاتی هستم که به نتایجی هم دست یافته‌ام؛ اما هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ام. انشاءالله هرگاه که به این جمع‌بندی رسیدم، نتایج نهایی در اختیار جوانان قرار داده خواهد شد تا در مسابقات مختلف راه‌گشای آنان باشد.

 

با سپاس از شما

 

 

من هم متشكرم.

 

     تهيه و تنظيم: روابط عمومي كانون تكواندوكاران ايران.

12/03/1393