سید علی حق شناس ریس جمعیت سازمانهای غیر دولتی ورزش گفت: عدم نتیجه گیری کاروان ورزش ایران در المپیک 2008 را نمی توان تنها در ضعف مدیریت مدیران فعلی ورزش جست و جو نمود، بلکه برای رسیدن به جایگاه در خورشان نام ایران در ورزش دنیا، باید رویکرد علمی و مدرنیزه لازم را به ورزش تزریق و زیر ساخت ها را تغییر داده و مدیران متخصص را جایگزین مدیران سیاسی نمود. باید سازمانی به نام سازمان تربیت بدنی منحل و به جای آن وزارتخانه ورزش تاسیس گردد و مهم تر از آن، به جای سرکوب و عناد با بخش خصوصی و مردمی زمینه ساز حضور این بخش در سیستم اجرایی گردید.

قهرمان فول کنتاکت جهان (هلند 2001) افزود: ورزش ایران در طول دوره های قبلی المپیک و حضور در این رویداد، همواره بر تک ستاره ها و نخبگانی که ذاتاً و خود جوش به موفقیت دست یافته‌اند متکی بوده و این که برخی روسای سابق ورزش به دوره‌های مسوولیت خود که چه تعداد مدال را در فلان المپیک کسب کرده‌ایم اشاره می‌کنند، دلیلی بر سرپوش گذاشتن بر ضعف ساختاری و بیمار ورزش ایران به صورت ادواری نیست. حق شناس در ادامه گفت: در حالی که تمامی کشورهای صاحب ورزش و مدعی در جهان به واسطه واگذاری ورزش به بخش خصوصی و مردم خود و نظارت کلی بر آن به این جایگاه رسیده‌اند ، ماهیت ورزش ایران انحصارگر و مخالف سرسخت حضور نهادهای مدنی در ورزش است.

رییس اتحادیه متخصصان ورزشهای رزمی در ادامه گفت: در سال 78 و دوره هاشمی طبا برای نخستین بار تیمی را خارج از ساختار دولتی به مسابقات بین‌المللی تکواندو هلند اعزام کردیم که آقایان با تلاش همه جانبه و رایزنی‌های مختلف، حتی مانع از حضور ما در سالن مسابقات شدند. در دوران تصدی مهرعلیزاده در سازمان تربیت بدنی نیز سنگین‌ترین برخوردها و فشارها را تحمل کردیم و اخیراً نیز آقایان حضور و قهرمانی تیم کیک بوکسینگ در مسابقات جهانی را غیر قانونی اعلام کرده‌اند. در حالیکه این اظهار را از سوی مدیر خاصی تلقی می‌کردیم، سخنگوی سازمان تربیت بدنی نیز با موضعی شدیدتر وارد جریان شد.

حال سوال این است که کسب عنوان قهرمانی جهان با هزینه شخصی و بدون تحمیل بودجه به بیت‌المال و استفاده از امکانات آن چنانی در حضور مدعیان اصلی این رشته در جهان غیر قانونی، اما صرف میلیون‌ها دلار پول مردم در شرایط فعلی اقتصادی که می‌شد مشکلات مختلفی را با آن مرتفع کرد، قانونی است؟

قهرمان کیک بوکسینگ جهان (اسپانیا 2008) افزود: قریب به ده سال است که بخش خصوصی قانون مند در ورزش کشور فعال است و افتخارات متعددی را به ارمغان آورده و فعالیت‌های کم نظیر داخلی را به ثبت رسانیده که از آن جمله می‌توان به شناساندن تورنمنتهای بین‌المللی به فدراسیونهای مربوطه، اولین حضور بانوان محجبه ایرانی ورزشکار در مسابقات بین‌المللی در آمریکا و آلمان و برگزاری ده‌ها مسابقات کشوری و استانی اشاره کرد. اما به دلیل ساختار حاکم بر ورزش همواره شاهد کوچک نگه داشتن و طرد متخصصان از جمله فعالان بخش خصوصی بوده‌ایم که نتیجه آن را امروزه شاهد هستیم.

رییس کانون تکواندوکاران ایران با تبریک مدال طلای ساعی به وی و خانواده تکواندو گفت: تکواندو ایران پتانسیل کسب دو مدال از المپیک 2008 را داشت که متأسفانه به دلیل عدم ارنج مناسب و بروز برخی حاشیه‌ها به این مهم نایل نشدیم.

منبع: هفته نامه نیرو، چهارشنبه، 6/6/1387