رییس هیأت مدیره و مدیر عامل اتحادیه متخصصان ورزش‌های رزمی گفت: باید ساختار حقوقی و قانونی فدراسیون‌های رزمی ایران را بررسی کرد و این که مطابق با اساسنامه موجود، یک فدراسیون آماتور تا چه حدودی می‌تواند سرویس دهی به جامعه ورزشی تحت پوشش خود، داشته باشد. سید علی حق‌شناس در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: فدراسیون‌هایی مانند جودو و تکواندو به عنوان دو فدراسیون المپیکی، متمرکز به مسابقات و برنامه‌های خود بوده و سبکی را تحت پوشش ندارند، اما فدراسیون‌های کاراته و ورزش‌های رزمی سبک‌های مختلف و بعضاً غیر مرتبط را تحت پوشش قرار داده و آن سبک‌ها در قالب این فدراسیون‌ها فعالیت می‌کنند.

وی افزود: در بحث فدراسیون ورزشهای رزمی با مشکل بیشتری روبرو هستیم. زیرا نام این فدراسیون با عملکرد سایر فدراسیون‌های رزمی ایران در منافات است. فدراسیون ورزش‌های رزمی، سبک‌های غیر المپیکی وایرانی را تحت پوشش دارد و این شائبه را از نظر نگاه بین المللی و داخلی به وجود می‌آورد که با توجه به اسم خود در همه رشته‌های رزمی فعالیت کند،‌ این موضوع باعث ایجاد اختلاف نظر شده است.

رئیس اتحادیه متخصصان ورزش‌های رزمی درباره تشکیل تیم ملی استایل کیک بوکسینگ و اختلاف نظر به وجود آمده بین دو فدراسیون ورزش‌های رزمی و کاراته، گفت: تمامی روشها و استایل‌های مبارزاتی کیک بوکسینگ، فول کنتاکت، سمی کنتاکت و لایت کنتاکت از کاراته گرفته شده‌اند و از نظر ماهیتی،‌ کیک بوکسینگ متعلق به کاراته است. ضمن این که بنیانگذاران این روش‌های مبارزاتی نیز همگی کاراته‌کار بوده‌اند.

حق‌شناس ادامه داد: با توجه به اینکه فدراسیون ورزش‌های رزمی، رشته‌های موی‌تای به عنوان ورزشی پرجمعیت و دارای جایگاه مطلوب جهانی را تحت پوشش دارد، بنابراین وارد شدن به بحث کیک بوکسینگ و درگیر شدن با کاراته در مسایل نازل مدیریتی،‌ به سود هیچکدام از این فدراسیون‌ها نخواهد بود.

وی با اشاره به این که باید اساسنامه فنی و مشخصی برای فدراسیون‌های رزمی تدوین شده و تیمی از کارشناسان و نخبگان دولتی آیین نامه‌های موجود را بازنگری کنند تا از این پس ، ‌هر فدراسیون خود را مالک سبک‌ها و سیستم‌های مختلف رزمی نداند.

حق‌شناس در ادامه گفت و گوی خود با ایسنا، اعلام کرد: در چند سال اخیر شاهد بروز پدیده حضور متخصص نماها در ورزش‌های رزمی ایران بوده‌ایم که به همین دلیل،‌ در طول 4-3 سال اخیر بسیاری سبک‌های غیر قانونی را رواج داده و برخی مطبوعاتی رزمی نیز این میدان را در اختیار این افراد قرار داده‌اند. حتی در برخی ارکان رده بالای فدراسیون‌ها نیز برخی با درست کردن سوابق صوری، خود را به عنوان متخصص معرفی می‌کنند.

حق‌شناس تاکید کرد: از نظر اتحادیه ، متخصص فردی است که حداقل دارای 20 سال سابقه فعالیت در ورزش رزمی بوده و اساتید رده بالای آن رشته رزمی نیز وی را تایید کنند و دارای سوابق مربیگری،‌ قهرمانی و مدارک فنی معتبر و مورد تایید و نه خلق‌الساعه باشد.

موسس و دبیر کل ائتلاف سازمان‌های غیر دولتی ورزش کشور درباره اظهار نظر یکی از معاونین سازمان تربیت بدنی مبنی بر این که یکی از روسای فدراسیون‌ها،‌ بر اساس عرف، مشکلی برای ثبت نام در انتخابات ریاست فدراسیون نداشته است، گفت:‌ فدراسیون‌های ورزشی دارای اساسنامه و قانون هستند و این قوانین هرگز یک شبه تصویب نشده و پس از انجام کارشناسی‌های لازم و طی پروسه زمانی در مراکز نظارتی و مجلس تصویب شده‌اند. حتی پس از سال 81 نیز برخی نقایص این قوانین برطرف شده و نظام جمهوری اسلامی برای این قوانین مدون، هزینه کرده است. بنابراین نمی‌شود تا هر فردی قوانین صریح را بر اساس دیدگاه‌های شخصی خود تعبیر کند، ضمن اینکه عرف نیز از تعریف خاص خود برخوردار است.

حق‌شناس ادامه داد :‌ از نظر حقوقی،‌ عرف به اموری متداول در یک صنف یا در کلیت جامعه، تعبیر می‌شود که سالیان سال وجود داشته است و حتی در رشد جامعه کمک کرده و منافاتی با اصول متعارف جامعه نداشته است، نه اینکه به تعداد انگشتان یک دست هم نمونه‌ای از این دست نداشته باشیم. واقعاً چند بار در ورزش ایران، سرپرست نایب رییسی یک فدراسیون، بدون داشتن مدرک لیسانس معتبر، حایز شرایط ثبت نام ریاست یک فدراسیون شده است؟ بنابر این، استناد به عرف در این خصوص منطقی نیست.

رییس اتحادیه متخصصان ورزش‌های رزمی ایران در ادامه این گفت و گو با اشاره به انتخابات تعیین رییس فدراسیون کاراته، اظهار کرد:‌ علیرضا سمندر،‌ از نظر فنی کارنامه قابل قبولی در مدیریت خود داشت و پیش از وی نیز، ناظریان خدمات قابل توجهی به کاراته انجام داده بود و رییس جدید نیز باید این روند را تداوم بخشد. در حال حاضر مدیر کاراته باید فردی باشد که در مدیریت ورزشی در رده‌های مختلف از سابقه قوی برخوردار بوده و قطعاً بتواند منشاء خدمات زیادی برای کاراته ایران باشد.

وی پس از انتخاب شدن باید کمیته فنی و سازمان تیم‌های ملی را بازنگری و تشکیل دهد و برنامه‌ریزی مدون و عملیاتی اجرایی برای کسب سکوهای جهانی داشته باشد.

سید علی حق‌شناس همچنین با اشاره به آغاز چهارمین سال فعالیت اتحادیه متخصصان ورزش‌های رزمی به ایسنا گفت:‌ در این مدت در رشته‌های مختلف از جمله کاراته، ووشو، جودو، رشته‌های رینگی،‌ موی‌تای و تکواندو فعالیت داشته و مسابقات مختلف استانی و کشوری به همراه دوره‌های مربیگری و داوری مطابق با وظایف قانونی خود برگزار کرده‌ایم. در ابعاد بین‌المللی نیز تیم منتخب تکواندو به مسابقات بلاروس اعزام شد و در آینده نزدیک نیز تیم منتخب کاراته را به یک تورنمنت برون مرزی اعزام خواهیم کرد.

منبع: هفته نامه نیرو، شماره 900، چهارشنبه، 11/11/1386