سیدعلی حق‌شناس رییس هیأت مدیره اتحادیه متخصصان ورزش‌های رزمی و کانون تکواندوکاران ایران (اولین نهاد مدنی ورزش کشور) در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه ورزشی گل، مورخ 25/11/85 گفت: به دلیل برخی سیاست‌های اعمال شده توسط فدراسیون تکواندو و عدم استفاده از افرادی نفوذ ایرانی، متأسفانه تکواندو ایران نفوذ قابل ملاحظه‌ای در مجامع بین‌المللی نداشته که این مسأله باعث بروز رخدادهای تأسف باری برای کشورمان در میادین برون مرزی می‌شود.

قهرمان تکواندو اروپا (آلمان -2000) افزود: سالیان درازی است که هزینه های گزاف صرف حضور کانگ شین چال کره ای که ابدا بازدهی فنی برای تکواندو ایران ندارد صورت می گیرد که نمونه آن کسب عناوین نازل در مسابقات پومسه کره است. ضمن اینکه فدراسیون باید در خصوص مسوولیت یک فرد خارجی (کانگ) به عنوان رئیس کمیته فنی فدراسیون ایران که با بودجه بیت المال به تکواندو جهان معرفی شده و چگونگی مناسبات مرتبط با این حضور به طور شفاف به مردم پاسخگو باشد.

رئیس کانون تکواندو کاران ایران درباره اظهارات مسوولان فدراسیون تکواندو در مورد تعامل با سازمان های غیردولتی و تفویض برخی اختیارات به آنان گفت: این آقایان 6 سال قبل با الفاظ غیر فنی و غیر علمی تشکیلات کانون را مورد عنایت قرار می دادند، اکنون نیز فدراسیونی که بر اساس مستندات و اعترافات در ددادگاه صالحه، طلایه دار مخالفت و عناد با سازمان های غیر دولتی قانونمند نظیر این کانون در ورزش کشور است، اعلام همکاری با نهادهای مدنی می کند. حق شناس ضمن تایید صحبت های محمد عبدلی پور دبیر کانون تکواندو کاران با یکی از خبر گزاری ها مبنی بر همکاری با فدراسیون تصریح کرد: ایشان مواضع تشکیلات را بیان کرده اند، ما آمادگی داریم تا بخشی از فعالیت های خود از جمله برگزاری مسابقات و ... را پس از طی دوره آموزشی زیر نظر کمیته های مرتبط در کانون به فدراسیون واگذار نماییم که از این همکاری، فدراسیون تکواندو بیشترین سود را خواهد برد. وی در ادامه افزود: طی تمامی این سال ها رعایت کامل قانون و احترام به آن و قانونمندی را که از دستورات اکید رهبر معظم انقلاب است، سرلوحه کار خود قرار داده ایم. در زمانی که جامعه با حضور بخش غیر دولتی در ورزش کاملاً بیگانه بود، کار را شروع کردیم، حال چگونه می شود که یک نهاد مدنی مستقل و بی بهره از بودجه های آن چنانی که هنرجو، مربی، داور و مدیرانش را خودش ساخته و پرورش داده و با بی پولی و هزار کارشکنی و خون دل خوردن سرپا مانده، بیاید و با این ترفندها تحت پوشش برود!؟ بارها از مراجع نظارتی خواسته ایم تا بودجه فدراسیون ها را به دقت بررسی کنند. فدراسیون ها باید مصارف بودجه شان را به طور شفاف به اطلاع مردم برسانند تا افکار عمومی، خود در خصوص بظاعت و کارنامه طرفین قضاوت کنند.

قهرمان تورنمنت تکواندو (مسکو-2005) با بی فایده دانستن برخی تحرکات و کارشکنی ها در مسیر حرکت نهاد های مدنی گفت: قریب 7 سال است که این کارشکنی ها اثری در فعالیت های ما نداشتته و یک تشکل را به چند تشکل قانونمند با جامعیت بیشتر ارتقاء دادیم. در عین حال به هر فدراسیون و یا هر نهادی که بر خلاف سیاست های نظام در فعالیت نهادهای مدنی ورزش کارشکنی می کنند اعلام می کنیم در صورت رعایت نکردن حدود حقوقی خود به طور قانونی عمل خواهیم کرد. کسانی که با روحیات این مجموعه آشنایی دارند قطعاً می دانند که هیچگاه سخنی را بیان نکردیم که به آن عمل نکرده باشیم. بنیانگذار اولین سبک آزاد تکواندو همچنین از برگزاری پنجمین دوره مسابقات تاپ تکواندو قهرمانی کشور در تاریخ یازدهم اسفند ماه و اعزام تیم ملی تاپ تکواندو جمهوری اسلامی ایران به مسابقات کیک بوکسینگ قهرمانی جهان و اعزام تیم منتخب تکواندو ایران به مسابقات بین المللی در آینده ای نزدیک خبر داد.

منبع: هفته نامه نیرو، شماره 855، چهارشنبه، 2/12/1385