- آقای حق‌شناس لطف کنید ابتدا برای علاقه‌مندان از سابقه ورزشی خود توضیح دهید.

دارنده عناوین مختلف قهرمانی مسابقات نو نهالان نوجوانان و بزرگسالان کشور می‌باشم .قهرمان مسابقات اروپا در کشور آلمان و قهرمان و ستاره مسابقات بین‌المللی بلژیک نیز می‌باشم  مربیگری تیمهای تکواندو نیروی زمینی، ارتش جمهوری اسلامی ایران دانشگاه آزاد اسلامی و فرهنگسرای بهمن و... را عهده دار بوده ام که هر کدام در بخش‌های مختلف عناوین متعدد قهرمانی را کسب نمودند.

- تفکر ایجاد کانون تکواندوکاران بر چه اساس است؟

لازمه توسعه فرهنگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هر کشوری حضور نهادهای مدنی و سازمانهای غیر دولتی قانونمند در تمامی اقشار است. از اواخر دهه 70 به دنبال ایجاد حضور نهادهای دولتی و غیر دولتی در ورزش کشور بودیم که در این راستا افتخار جامعه تکواندو را رقم زده و کانون تکواندوکاران را به عنوان اولین سازمان خصوصی ورزش کشور راه‌اندازی کردیم. ضمن اینکه در بعد فنی ضعف فنی مشهود تکواندو از دیگر عوامل اصلی تاسیس کانون و به تبع آن تاسیس تاپ تکواندو بود.

- ارزیابی عملکرد کانون تا به حال چه بوده است؟

بدون تخصیص بودجه و با کارشکنی‌ های عدیده همواره الگو و سپر بلای سازمانهای غیر دولتی دیگر بودیم. برگزاری بیش از 20 مسابقه قهرمانی کشوری و استانی و دهها فعالیت سازنده دیگر طی دو سال فعالیت و مهمتر از همه اثر گذاری و به تکاپو انداختن نهادهایی که بودجه سرشار دولتی را در اختیار دارند بالاخص در مورد رفتار و سرویس دهی بهتر به ورزشکاران و همچنین راه‌اندازیN.G.O  ها از اثرات مثبت حضور کانون تکواندوکاران در ورزش کشور است.

- موضوع اختلاف شما با فدراسیون برچه مبنایی ایجاد شد؟

از ابتدا اعلام کردیم برای جنگ نیامدیم و مرد عمل هستیم و دنبال اصلاحات. و اثبات کردیم باز هم می‌گوئیم که با نیمی از بودجه فدراسیون، تکواندو ایران را تضمینی، قهرمان المپیک خواهیم کرد. کارنامه درخشان کانون بیانگر این مدعاست اما متاسفانه فدراسیون خود و ما را به چالشی کشید که ضرر آن متوجه آقایان شد. کانون تکواندوکاران و نهادهای مشابه براساس قانون فعالیت احزاب و تشکلها و انجمنهای صنفی و غیر سیاسی مندرج در اصل 26 قانون اساسی و مصوب سال 60 هیأت وزیران و مجلس شورای اسلامی با طی کلیه مراحل قانونی موفق به اخذ مجوزهای لازم و پروانه فعالیت شده‌اند.

برخی خیال کرده‌اند که این تشکلها همین طور خود به خود درست شده‌اند، مملکت قانونی دارد و کارشکنی‌های روزافزون در روند کاری کانونها و انجمنهای قانونمند بالاخص کانون تکواندوکاران تاثیر نداشته و نخواهد داشت.

- علاقمندی و جذب نیرو را در کانون تکواندوکاران ارزیابی کنید

خوشبختانه استقبال از کانون تکواندوکاران به حدی است که بعضاً مدیریت را برای ما مشکل‌ساز می‌کند. مردم شریف ما به خوبی مسائل و افراد را از هم تمیز تشخیص داده و هیچگاه نمی‌توان به زور ایشان را وادار به تبعیت از خود کرد.

- اصولاً اعتقاد به ایجاد مراکز غیر دولتی را در ورزش کشور تا چه حد می‌پسندید؟

در تمامی کشورهای توسعه یافته ورزشی همانند کشورهای غرب اروپا و آمریکا ورزش بهیچ عنوان در اختیار دولت نیست و بخشهای خصوصی و مردمی چرخ ورزشی کشورشان را می‌چرخانند و می‌بینیم که در مسابقات جهانی و المپیک در صدر قرار دارند، آنوفت ما با این توانمندی و استعدادها وقتی 4 مدال از المپیک می‌گیریم سر از پا نمی شناسیم.

- ایجاد هماهنگی بین کانونهای قانونی ورزشی تا چه میزان انجام شدنی است؟

در چار چوب یک اساسنامه مدرن و صورت قانومند بیشتر است. تا کنون نیز با در اختیار گذاشتن تجربیات خود از نهادهای مدنی قانونمند دیگر حمایت کرده‌ایم.

- اگر جای ما بودید دوست داشتید چه سئوالاتی از شما پرسیده شود؟

همین سوالات را.

منبع: هفته نامه پهلوان،شماره 639، شنبه، 29/1/1383