کانون تکواندوکاران ایران به عنوان اولین سازمان مستقل غیر دولتی قانونمند در عرصه ورزش کشور فعالیت مقتدرانه خود را بدون توجه به مسایل حاشیه ای و در چارچوب اهداف تعیین شده ادامه خواهد داد.

رییس کانون تکواندوکاران ایران ضمن اعلام مطلب فوق‌ افزود:حضور نهادهای مدنی، آن طور که انتظار می‌رود در جایگاه اصلی خود تعریف نشده است که این مساله، مستلزم زمان می‌باشد.

سید علی حق‌شناس در پاسخ به این سؤال که آیا کانون و فدراسیون تکواندو به تعامل قابل قبولی دست خواهند یافت، گفت: از همان ابتدای فعالیت خویش اعلام کردم که با هدف حفظ مصالح تکواندو، آمادگی هرگونه همکاری با فدراسیون را داریم ولی فدراسیون با برخوردهای به دور از شئونات مدنی، راه هر گونه تعامل را مسدود کرده است. در این راستا علیرغم عدم احساس نیاز نسبت به همکاری با فدراسیون، در صورت لزوم و به دلیل مصالح ملی حمایت های لازم انجام خواهد شد. حق شناس در توضیح به زیر سئوال رفتن صلاحیت فنی کانون از سوی فدراسیون تکواندو خاطر نشان کرد: بسیار علاقمند هستیم تا مسئولی که صلاحیت فنی اعضا کانون را به زیر سئوال می برد، تنها یکی از سوابق قهرمانی و مربیگری خود  را در معرض افکار عمومی قرار دهد. در این زمینه، مسئولان سازمان تربیت بدنی نیز پیرامون حضور افراد غیر متخصص در راس فدراسیون تکواندو، باید پاسخگوی جامعه ورزش باشند.

وی تصریح کرد: در شرایطی که از هیچ گونه حمایت مالی و دولتی برخوردار نمی باشیم، به مراتب عملکرد پر بارتری را در مقایسه با فدراسیون تکواندو که بودجه قابل توجهی دریافت کرده است، ارایه داده ایم که خود گواهی بر بنیه قابل توجه علمی و فنی کانون می باشد.

حق شناس با اشاره به برنامه اصلاحات در تکواندو کشور و نقش کانون، اظهار داشت: افرادی که خدمت صادقانه به ورزش و جوانان این مرز و بوم را نقض ارزش و امنیت ملی می دانند، باید پاسخگوی این سئوال باشند که چرا یک فرد خارجی (کانگ شین چال) ریاست کمیته فنی فدراسیون را بر عهده دارد؟ علاوه بر این در مورد مسایل فنی تکواندو، چطور می شود، برخی تکواندوکاران که از اجرای یک تکنیک ساده پا عاجز هستند، درجه دان 7 دریافت می کنند؟ چگونه در یک دوره رو سه روزه محدود،  درجات ارتقاء مربیگری و داوری بین المللی برای افراد صادر می شود؟

بنیانگذار تاپ تکواندو، اولین سبک آزاد تکواندو، ادامه داد: با ارایه تاپ تکواندو، عملا عدم وابستگی خود را به جهانیان اثبات کردیم که خود نوعی افتخار ماندگار ملی تلقی می شود. در واقع خطر برای امنیت ملی را وامددار بیگانه بودن و سنگ فدراسیون های بیگانه را به سینه زدن می دانیم، نه صادقانه خدمت کردن بدون دریافت کوچکترین کمک دولتی.

حق شناس با اشاره به اینکه مسئولان ورزشی کشور باید حضور بخش های خصوصی قانونمند در این عرصه را باور کرده و حمایت های لازم را انجام دهند، گفت: نباید تیم ملی را منحصر به مربیان و بازیکنان خاص کرد زیرا استعدادهای قابل ملاحظه ای در تکواندو ایران وجود دارند. در اینجا بار دیگر تاکید می کنم که در صورت تخصیص نیمی از بودجه کنونی فدراسیون تکواندو به کانون، تکواندو ایران را در تمامی دوره ها قهرمان جهان و المپیک خواهیم کرد  که کمترین ارمغان به ملت شهید پرور ایران به شمار می آید.

منبع: هفته نامه عصر ورزش، پنجشنبه 6/6/1382، شماره 136