چطور می‌شود برخی تکواندوکاران که از اجرای یک تکنیک ساده پا عاجز هستند، دانهای بالا دریافت می‌کنند؟کانون تکواندوکاران ایران به عنوان اولین سازمان مستقل غیر دولتی قانونمند در عرصه ورزش کشور، فعالیت مقتدرانه خود را بدون توجه به مسایل حاشیه‌ای و در چارچوب اهداف تعیین شده،ادامه خواهد داد.

رئیس کانون تکواندوکاران ایران در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ادامه داد: حضور نهادهای مدنی، آنطور که انتظار می‌رود در جایگاه اصلی خود تعریف نشده است که این مساله ،‌ مستلزم زمان می‌باشد.

سید علی حق‌شناس در پاسخ به این سؤال که آیا کانون و فدراسیون تکواندو به تعامل قابل قبولی دست خواهند یافت گفت: از همان ابتدای فعالیت خویش اعلام کردیم که با هدف حفظ مصالح تکواندو، آمادگی هرگونه همکاری با فدراسیون را داریم ولی فدراسیون با برخوردهای نادرست، راه هرگونه تعامل را مسدود کرده است. در این راستا علیرغم عدم احساس نیاز نسبت به همکاری با فدراسیون، در صورت لزوم و به دلیل مصالح ملی حمایت‌های لازم انجام خواهد شد.

قهرمان تکواندو مسابقات آلمان 2000 در توضیح به زیر سوال رفتن صلاحیت فنی کانون از سوی فدراسیون تکواندو خاطر نشان کرد: بسیار علاقمند هستیم تا مسوولی که صلاحیت فنی اعضا کانون را به زیر سوال می‌برد، تنها یکی از سوابق قهرمانی و مربیگری خود را در معرض افکار عمومی قرار دهد. در این زمینه، مسوولان سازمان تربیت بدنی نیز پیرامون حضور افراد غیر متخصص در برخی سمت‌های کلیدی فدراسیون تکواندو، باید پاسخگوی جامعه ورزش باشند.

وی تصریح کرد: در شرایطی که از هیچ‌گونه حمایت مالی و دولتی برخوردار نمی‌باشیم، به مراتب عملکرد پربارتری را در مقایسه با فدراسیون تکواندو که بودجه قابل توجهی دریافت کرده‌ است، ارایه داده‌ایم که خود گواهی بر بنیه قابل توجه علمی و فنی کانون می‌باشد.

حق‌شناس با اشاره به برنامه اصلاحات در تکواندو کشور و نقش کانون، اظهار داشت: افرادی که خدمت صادقانه به ورزش و جوانان این مرز و بوم را نقض ارزش و امنیت ملی می‌دانند باید پاسخگوی این سؤال باشند که چرا یک فرد اجنبی (کانگ شین چال) ریاست کمیته فنی فدراسیون را برعهده دارد؟ علاوه بر این در مورد مسایل فنی تکواندو، چطور می‌شود برخی تکواندوکاران که از اجرای یک تکنیک ساده پا عاجز هستند، دان‌های بالا دریافت می‌کنند؟ چگونه در یک دوره دو سه روزه محدود، درجات ارتقاء مربیگری و داوری بین‌المللی برای افراد صادر می‌شود؟

بنیانگذار تاپ تکواندو، اولین سبک آزاد تکواندو، ادامه داد: با ارایه تاپ تکواندو، عملاً عدم وابستگی خود را به جهانیان اثبات کردیم که خود نوعی افتخار ماندگار ملی تلقی می‌شود. در واقع خطر برای امنیت ملی را وامدار بیگانه بودن و سنگ فدراسیون‌های بیگانه را به سینه زدن می‌دانیم، نه صادقانه خدمت کردن بدون دریافت کوچکترین کمک دولتی.

حق‌شناس با اشاره به اینکه مسوولان ورزشی کشور باید حضور بخش‌های خصوصی قانونمند در این عرصه را باور کرده و حمایت‌های لازم را انجام دهند، گفت:‌ نباید تیم ملی را منحصر به مربیان و بازیکنان خاص کرد زیرا استعدادهای قابل ملاحظه‌ای در تکواندو ایران وجود دارند.

در اینجا بار دیگر تاکید می‌کنم که در صورت تخصیص نیمی از بودجه کنونی فدراسیون تکواندو به کانون، تکواندو ایران را در تمامی دوره‌ها قهرمان جهان و المپیک خواهیم کرد که کمترین ارمغان به ملت شهید پرور ایران به شمار می‌آید.

منبع: هفته نامه رزم آور، سه شنبه 4/6/1382