جواد مشیری، وکیل پایه یک دادگستری و از شاگردان مستقیم سید علی حق شناس، می‌باشد. وی در حال حاضر مسئولیت دبیر ی کانون تکواندوکاران ایـران (1384-1382) را نیز بر عهده دارد.

گفتگوی رزم‌آور هفتگی با مشیری پیرامون جدیدترین فعالیت‌ها و مسائل جاری کانون در پی می‌آید:‌

- آقای مشیری اهم فعالیت‌های کانون در ماههای گذشته و اخیراً را بیان کنید.

- مشیری: همانطور که مستحضر هستید کانون تکواندوکاران به عنوان اولین سازمان مستقل ورزش کشور فعالیت خود را از ابتدای سال 81 رسماً آغاز نموده است.طی این مدت با ارائه کارنامه موفق و بیلان کاری فوق‌العاده حضور بخش خصوصی را به شکلی سازنده و سالم، در ورزش به اثبات رساندیم. در حال حاضر نیز کما فی‌السابق فعالیت خود را ادامه داده و بزودی دوین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی کشور را در چهار رده سنی خردسالان،  نونهالان، نوجوانان و جوانان بزرگسالان به انجام خواهیم رساند. مسابقاتی که اولین دوره آن سال گذشته با کیفیت و کمیت فوق‌العاده و بی نظیر طی ده سال گذشته توسط کانون برگزار گردید، ضمن اینکه علاوه بر برگزاری آزمونها و دوره‌های داوری و مربیگری، پیرو تقویم مصوب هیأت مدیره، سمیناری را در تهران و با حضور اساتید و پیشکسوتان تکواندو برگزار خواهیم کرد.

- فعالیت کانون در زمینه بانوان به چه صورت می‌باشد؟

 -خوشبختانه فعالیت جامع و کاملی را در عرصه بانوان داشته و داریم. مسابقات متعدد قهرمانی، دوره‌های مختلف مربیگری و داوری و استاژهای مختلف در قسمت بانوان به صورت سازمان یافته برگزار می‌شود.

-  آیا کانون و فدراسیون تکواندو در نهایت به توافقات لازم دست پیدا خواهند کرد؟

- علیرغم برخوردهای نابهنجار و دور از رسومات و قوانین مدنی، از ابتدا بدلیل اینکه جهت رشد تکواندو و خدمت صادقانه به ورزش کشور وارد این عرصه شدیم، رسماً همکاری خود را با فدراسیون تکواندو اعلام کرده و گفتیم برای مودت و وفاق ملی در این ورزش به میدان آمده‌ایم. اما متأسفانه برخی آقایان کانون را در حد یک شعار و یک نام دانسته و آنرا با تشکلهایی که اگر موفقیتی نسبی و مقطعی داشتند، مدیون و مرهون موسسین کانون بوده‌اند، تشبیه کردند، که با یک نسیم از پا می‌افتند. زیرا صداقت و مرد عمل بودن کانون درک نشد. کانون یک سازمان مستقل قانونمند است که بدون یک ریال بودجه از خیلی‌ها بهتر کار می‌کند. ما در نخستیم سال فعالیت، علیرغم اعمال فشارهای زیاد از فدراسیون تکواندو در سبک تخصصی خود یعنی پومسه، عملکرد پربارتری داشتیم. برگزاری قوی و بی نظیر مسابقات آزاد کشور و استانی طی یک دهه گذشته، توسط کانون، بیانگر این مدعاست اما متاسفانه مماشات ما که بدلیل حفظ وحدت ملی تکواندو بود، با جبن و ترس اشتباه گرفته شد. علت اصلی حضور مقتدر کانون حضور مدیریتی علمی، فنی، مخلص و مهمتر از همه پشتواننه قوی مردمی این نهاد است که خیلی‌ها از آن بی‌بهره‌اند.

آقایانی که دم از انتقاد صادقانه میزنند لطفاً بگویند انتقاد صادقانه ارائه بخشنامه‌هایی از سوی یک مسئول است که در آن بدترین تهمت‌ها و هتک حرمت‌ها را نثار افرادی کنند که بدون امکانات و علیرغم اینهمه کارشکنی، اینگونه کارنامه ای موفقتر از بودجه‌های میلیاردی ارائه می‌دهند.

- در بحث چگونگی فعالیت کانون و فدراسیون تکواندو چه نوع قیاسی را می‌توان در نظر گرفت؟

- از آنجایی که کانون طبق تعریف اساسنامه‌ای خود یک سازمان مستقل غیر انتفاعی است و لفظ غیر انتفاعی در اذهان تا کنون در مورد مدارس غیر انتفاعی و در کنار مدارس وجود داشته است آقایان فکر کرده‌اند کانون یک مدرسه است و فدارسیون یم وازرتخانه. کانون در چارچوب موازین قانونی یک سازمان مستقل مردمی و غیر انتفاعی است فدراسیون نیز طبق قانون یک نهاد مردمی و یک تشکل غیر دولتی است که قانوناً باید به ثبت برسد. فدراسیون از ورزشکارانی تشکیل شده است که همان ورزشکاران که از بطن مردم هستند، کانون را تشکیل داده‌اند و بعضاً به موازات چارت مدیریتی بار فنی و علمی کانون بالاتر می‌باشد. پس اگر اینطور است در مورد هر سازمان غیر انتفاعی در کشورباید گفت چون سازمان غیر انتفاعی همواره در گوش‌ ما بوده است و واژه غیر انتفاعی همواره با مدارس برای ما تداعی شده است، فلان نهاد غیر انتفاعی هم باید بیاید زیر نظر فلان سازمان دولتی یا غیر دولتی مربوطه.

اگر اینچنین باشد که دیگر نمی‌شود در این کشور با توجه به سیاست‌های نظام در ارتباط با کاهش تصدی گری کارکرد. به عنوان مثال کمیته ملی المپیک به عنوان یک سازمان مستقل غیر دولتی غیر انتفاعی باید برود زیر نظر سازمان تربیت بدنی، یا دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک نهاد مردمی غیر انتفاعی باید برود زیر نظر وزارت علوم و یا خیلی موارد دیگر. اگر قیاسی نیز در مورد کانون یا فدراسیون باشد قیاس دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه سراسری بهترین و قانونی‌ترین قیاس است.

- در مورد سبک تاپ تکواندو نیز نقطه نظراتی از سوی فدراسیون تکواندو مطرح شده است مبنی بر اینکه تکواندو را دچار معضل کرده است و یا نظراتی از این قبیل، نظر شما در این رابطه چیست؟

- خوشبختانه با زحمات و برنامه‌ریزی که از سال ها پیش انجام گرفت، پس از 31 سال حضور این ورزش در کشور، قریب 50 سال افتخار ورزش تکواندو و جامعه ورزش ایران در دنیا رقم خورد و سبک تاپ تکواندو به عنوان اولین سبک آزاد تکواندو جهان توسط ریاست کانون بنیانگذاری گردید. علت این امر هم ضعف فنی مشهود پومسه در بحث مبارزات آزاد بود، ضمن اینکه خیل عظیمی از تکواندوکاران طی چند سال اخیر جذب سبکهای رینگی شده بودند که بحمدالله با حضور تاپ تکواندو، همانطور که پیش بینی می‌شد، این معضل برطرف گردید. اکنون تاپ تکواندو با توجه به ویژگیهای فنی فوق‌العاده جایگاه ویژه‌ای را نزد جامعه رزمی ایران دارد و در صدد هستیم تا در دنیا این سبک را گسترش دهیم. آقایان مسئول در هر سبکی، اگر به ویژگیهای بارز فنی و پرباری سبک خود اعتقاد دارند، نباید از سبکهای دیگر هراسی داشته باشند و برایشان نباید وجود سبکی دیگر که به قول خودشان با پسوند و پیشوند درست می‌شود، دغدغه خاطری بوجود آورد.

- نظر شما در ارتباط با تشکلهای ورزشی قانونمند در دیگر رشته‌ها چیست؟ آیا کانون به عنوان اولین نهاد مدنی ورزش قصد ایجاد یک اتحاد و تعامل را در بین تشکل ها دارد؟

- ما آماده همکاری و حمایت از تمامی نهادهای مردمی قانونمند می‌باشیم به شرطی که در چارچوب قانون و موازین قانونی عمل کنند، ‌ضمن اینکه تجربیات خود را تا کنون در اختیار ایشان قرار داده‌ایم. در این راستا برخی به اصطلاح تشکل هایی وجود دارند که دارای سوابق مشخصی بوده و بدلیل مسائل عدیده قانونی، موفق به طی کردن آخرین مرحله آغاز فعالیت یک تشکل که ثبت در قوه محترم قضائیه بوده و طبق قانون مجوز اصلی جهت فعالیت است را طی نکرده‌اند و علیرغم این موارد با مطرح کردن بحث‌هایی خارج از اساسنامه خود، مهر غیر قانونی بودن خود را پررنگ‌تر می‌کنند. ما تشکل های قانونی را حمایت کرده و در صدد یک اتحاد هستیم اما از این قبیل گروه ها حمایت نمی‌کنیم.

- و اما نکته پایانی ؟

- از هفته نامه وزین رزم آور تشکر و قدردانی می‌کنم.

منبع: هفته نامه رزم آور، سال اول، شماره 11، سه شنبه، 14/5/1382