رییس کانون تکواندو کاران ایران گفت: احترام به قانون و رعایت تمامی موازین آن را از ابتدای شروع فعالیت خود مد نظر قرار داده و به عنوان انجمنی صنفی و غیر انتفاعی که مورد تایید قوه قضاییه و کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور قرار گرفته است، دوره‌های مختلف مربیگری، داوری، مسابقات استانی و کشوری، تاسیس اولین مدارس اختصاصی تکواندو را مطابق اساسنامه خود از ابتدای سال تاکنون به مرحله اجرا درآورده‌ایم.

سید علی حق‌شناس که در نشست مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی در محل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سخن می‌گفت: در ادامه افزود:  برگزاری 16 دوره آزمون ارتقاء کمربند 6 دوره داوری و مربیگری، 11 دوره مسابقات استانی و قهرمانی کشور در 2 رده بانوان و آقایان و ابداع سبک «تاپ تکواندو» به عنوان اولین سبک آزاد تکواندو بیانگر عملکرد مثبت کانون در مدت یکسال فعالیت کانون است. وی ادامه داد: متأسفانه هنوز مقوله اتحادیه‌ها و و انجمن‌های صنفی در داخل کشور جا نیفتاده است، از طرفی انجمن‌های صنفی صرفاً تسهیلات لازم را متناسب با اهداف تعیین شده در اختیار اعضاء خود قرار می‌دهند، لذا عملکرد کانون و فدراسیون تکواندو هیچ گونه تداخلی با یکدیگر ندارد، ضمن اینکه فدراسیون نیز طبق قانون نهادی غیر دولتی است، با این تفاوت که برخلاف کانون، از بودجه سرشار دولتی برخوردار است و موظف به ارائه خدمات به تکواندوکاران می‌باشد.

حق‌شناس با اشاره به نظر صریح کمیسیون ماده ده احزاب مبنی بر عدم تداخل عملکرد کانون تکواندوکاران و فدراسیون تکواندو تصریح کرد: عدم اعزام تیم ملی پومسه به مسابقات آسیایی و جهانی، در اساسنامه کانون نیز پیش بینی شده است، که در این مورد نیز اقدامی انجام نخواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه فدراسیون تکواندو، کانون را به آموزشگاه رانندگی تشبیه می‌کند که باید پس از انجام آموزش‌های لازم، صدور گواهینامه از طریق فدراسیون انجام شود، در حالیکه انجمن‌های صنفی باید تسهیلات لازم را در اختیار اعضاء خود قرار دهند، ضمن اینکه در مورد فدراسیون این سؤال مطرح می‌باشد که علیرغم بودجه دولتی چرا تکواندوکاران شهریه دریافت می‌کند؟ همچنین در بحث تعیین صلاحیت‌های افراد نیز علاقه‌مند هستیم مدارک و سوابق علمی و فنی مسوولان فدراسیون تکواندو در معرض افکار عمومی قرار گیرد در این راستا ما نیز آمادگی خود را در بحث ارایه سوابق خود اعلام می‌داریم. گرچه در مورد تاپ تکواندو هرگونه اظهار نظر از سوی فدراسیون خارج از حیطه صلاحیت آنان می‌باشد.

رییس کانون تکواندوکاران ایران در پاسخ به این سؤال که دلیل اصلی اختلاف فدراسیون تکواندو و کانون تکواندوکاران ایران چه می‌باشد؟

خاطر نشان کرد: از ابتدا ، مبنای کار خود را بر دوستی، وفاق و خدمت قرار داده‌ایم و در عمل نیز آنرا به اثبات رسانده‌ایم. در مقابل به دلیل وجود روح انحصار‌گرایی و فضای بسته در فدراسیون تکواندو مباحثی از سوی آنان مطرح شده است که مایه تأسف می‌باشد. ما نیز با هدف حفظ مصالح تکواندو، قصد نقد فدراسیون را نداشته و سکوت می‌کنیم، زیرا بر وفاق و دوستی تکیه ‌داریم، گر چه کارشکنی‌های انجام شده از سوی فدراسیون کوچکترین خللی را در روند حرکتی کانون ایجاد نکرده است، در این راستا از سازمان بازرسی کل کشور نیز تقاضا داریم به عنوان مرجعی رسمی بررسی‌های لازم را در مورد بودجه فدراسیون و نحوه‌ی هزینه کرد آن به انجام برساند.

قهرمان تورنمنت بلژیک (2000) تامین هزینه‌های جاری کانون را از طریق مشارکت مردمی امکان‌پذیر دانست و اظهار داشت: هدف ما انجام اصلاحات در ورزش تکواندو و خدمت در این عرصه می‌باشد، حضور افراد خیر در جهت تامین هزینه‌های کانون بیانگر حمایت از این دیدگاه در مقابل ایجاد خدشه بر تکواندو می‌باشد.

سید علی حق‌شناس، رییس کانون تکواندوکاران ایران، در بخش دیگری از گفت و گوی خود در جمع خبرنگاران، ضمن اشاره به حضور تیم‌های تکواندو منتخب کانون در مسابقات برون مرزی تصریح کرد: تیم تکواندوی سبک پومسه‌ی خود را ،‌ در بهار 82 به مسابقات بین‌المللی تایلند اعزام خواهیم کرد و تابستان سال آینده نیز این تیم در مسابقات آلمان حضور خواهد یافت، تیم منتخب تاپ تکواندو نیز اوایل تابستان 82 عازم مسابقات آزاد آلمان می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که در صورت وجود پیشنهادی مبنی بر همکاری با فدراسیون تکواندو آیا نجام مسابقات دوستانه‌ای با تیم منتخب فدراسیون را خواهید پذیرفت؟ گفت: اعتقاد ما بر این است که رقابت سالمی را آغاز کرده‌ایم.

با همین دیدگاه نیز به پیش خواهیم رفت، در این راستا،‌ تیم‌های منتخب کانون در چهار رده‌ی سنی آماده می‌باشند و در صورت تمایل فدراسیون، آمادگی رویارویی سالم و جوانمردانه را داریم. حتی در صورت تمایل فدراسیون در به خدمت گرفتن اعضاء شاخص کانون در تیم ملی تکواندو ، همه گونه همکاری لازم را با هدف خدمت به ورزش و اهتزاز پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در میادین بین‌المللی انجام خواهیم داد.

قهرمان تکواندو اروپا (2000) در بخش دیگری از گفت و گوی خود به ضرورت وجود علم در ورزش اشاره و اظهار داشت:‌ فقدان علم در ورزش منجر به شکست هرگونه حرکتی در این زمینه می‌شود، لذا مقولات علمی حتماً باید در ورزشهای رزمی لحاظ شود، از طرفی اعتقاد دارم که در حال حاضر تکواندوی موجود در کشور از مباحث تئوریک آن دور شده است و صرفاً به مسابقات و امتیازگیری در آن توجه دارد. البته کسب رتبه‌های مختلف آسیایی و جهانی به خودی خود مطلوب می‌باشد ولی این موضوع دلیلی برای دور شدن از مباحث وجودی تکواندو نمی‌شود.

وی با بیان اینکه طبق برخی شنیده‌ها کانگ شین چال سرمربی سابق تیم ملی تکواندو به عنوان مسوول کمیته فنی فدراسیون مشغول به کار می‌باشد، تصریح کرد: سؤال این است که چرا فردی خارجی باید این مسوولیت را بر عهده خود داشته باشد؟ لذا به نظر می‌رسد اگر مناسباتی در این میان وجود دارد،‌ بهتر است برای تنویر افکار عمومی مطرح شود.

حق‌شناس، فعالیت در تمامی سیستم‌های تکواندو را از اهداف کانون دانست و ادامه داد: با در نظر گرفتن ارتباطات گسترده کانون با سازمانهای مختلف بین‌المللی به ویژه WTF (فدراسیون جهانی تکواندو) و ITF (فدراسیون بین‌المللی تکواندو) گفت: تاپ تکواندو را نیز در سطح دنیا گسترش خواهیم داد.

رییس کانون تکواندوکاران ایران در بخش پایانی نشست خبری خود، بر عدم وجود پشتوانه سازی در عرصه تکواندو کشور اشاره و خاطر نشان کرد: اینک در عرصه دعوت از مربیان و بازیکنان تیم ملی تکواندو میدان رقابت لازم فراهم نیست و فضای مناسب به منظور فعالیت مربیان و نفرات جوان در ترکیب تیم ملی وجود ندارد. وی همچنین گفت: افرادی که همواره با برخی اظهارات غیر مسوولانه خود قصد به زیر سوال بردن صلاحیت کانون تکواندوکاران را دارند به این نکته توجه داشته باشند که کانون، مسابقات قهرمانی کشور خود را با بیش از 600 تکواندوکار برگزار کرد در حالیکه فدراسیون علیرغم برخورداری از سابقه‌ای 31 ساله و امکانات مادی و اجرایی مناسب، موفق به انجام اینکار در تکواندو پومسه به عنوان سبک تخصصی خود نشده است و مجموعاً اینکه، در صورت تامین امکانات مورد نیاز،‌ مطابق آنچه در اختیار فدراسیون می‌باشد، تکواندوی ایران را قهرمان المپیک خواهیم کرد و در این راستا کارنامه کانون بیانگر این مدعاست، ضمن اینکه پس از چندین سال مسابقات قهرمانی استان تهران را با کمیت نزدیک به چهارصد تکواندوکار در سبک پومسه با کیفیت بالا برگزار کردیم.

گفتنی است کانون‌ تکواندوکاران ایران در مدت فعالیت یکساله خود اینک در 16 استان کشور فعالیت دارد و موفق به تربیت 40 داور و مربی و جذب 6000 عضو رسمی شده است.

منبع: هفته نامه نیرو، شماره 658، چهارشنبه، 21/12/1381