رئیس کانون تکواندوکاران ایران گفت: احترام به قانون و رعایت تمامی موازین آن را از ابتدای شروع فعالیت خود مدنظر قرار داده و به عنوان یک انجمن صنفی و غیر انتفاعی که مورد تأیید قوه قضاییه و کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور قرار گرفته است، دوره‌های مختلف مربیگری داوری مسابقات استانی و کشوری، تأسیس اولین مدارس اختصاصی تکواندو را مطابق اساسنامه خود از ابتدای سال تاکنون به مرحله اجرا درآورده‌ایم.

سید علی حق‌شناس که در نشست مطبوعاتی روز شنبه هفدهم اسفند در محل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سخن می‌گفت، در ادامه افزود: برگزاری 16 دوره آزمون ارتقاء کمربند، 6 دوره داوری و مربیگری، 11 دوره مسابقات استانی و قهرمانی کشور در رده بانوان و آقایان و ابداع سبک «تاپ تکواندو» به عنوان اولین سبک آزاد تکواندو بیانگر عملکرد مثبت کانون در مدت یکسال فعالیت رسمی است.

وی ادامه داد: ‌متأسفانه هنوز مقوله اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی در داخل کشور جا نیفتاده است، از طرفی انجمن‌های صنفی صرفاً تسهیلات لازم را متناسب با اهداف تعیین شده در اختیار اعضای خود قرار می‌دهند، لذا اعتقاد ما برا ین است که عملکرد کانون و فدراسیون تکواندو هیچگونه تداخلی با یکدیگر ندارد، ضمن اینکه فدراسیون نیز مطابق قانون نهادی غیر دولتی است، با این تفاوت که برخلاف کانون، از بودجه سرشار دولتی برخوردار است.

حق‌شناس با اشاره به نظر صریح کمیسیون ماده ده احزاب مبنی بر عدم تداخل عملکرد فدراسیون تکواندو و کانون تکواندوکاران تصریح کرد: عدم اعزام تیم ملی پومسه به مسابقات آسیایی و جهانی، در اساسنامه کانون نیز پیش بینی شده است، که در این مورد نیز اقدامی انجام نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه فدراسیون تکواندو کانون را به آموزشگاه رانندگی تشبیه می‌کند که باید پس از انجام آموزش‌های لازم، صدور گواهینامه از طریق فدراسیون انجام شود. در حالی که انجمن‌های صنفی باید تسهیلات لازم را در اختیار اعضای خود قرار دهند، ضمن اینکه در مورد فدراسیون این سؤال مطرح می‌باشد که علیرغم دریافت بودجه دولتی چرا از هنرجویان تکواندو شهریه دریافت می‌کند؟ همچنین در بحث تعیین صلاحیت‌های افراد نیز علاقمند هستیم مدارک و سوابق علمی و فنی مسئولان فدراسیون تکواندو در معرض افکار عمومی قرار گیرد. در این راستا ما نیز آمادگی خود را در بحث ارایه سوابق خود اعلام می‌داریم. ضمن اینکه در مورد تاپ تکواندو هرگونه اظهارنظر از سوی فدراسیون خارج از حیطه صلاحیت آنان نمی‌باشد.

رئیس کانون تکواندوکاران ایران در پاسخ به این سؤال که دلیل اصلی اختلاف فدراسیون تکواندو و کانون تکواندوکاران ایران چه می‌باشد؟ خاطر نشان کرد: از ابتدا ، مبنای کار خود را بر دوستی، وفاق و خدمت قرار داده‌ایم و در عمل نیز آن را به اثبات رسانیده‌ایم. در مقابل به دلیل وجود  روح انحصارگرایی و فضای بسته در فدراسیون تکواندو، مباحثی از سوی آنان مطرح شده است که مایه تأسف می‌باشد. ما نیز با هدف حفظ مصالح تکواندو کشور، قصد نقد فدراسیون را نداریم و سکوت می‌کنیم. زیرا بر وفاق و دوستی تکیه داریم، گرچه کارشکنی‌های انجام شده از سوی فدراسیون کوچکترین خللی را در روند حرکتی کانون ایجاد نکرده است،‌ در این راستا از سازمان بازرسی کل کشور نیز تقاضا داریم به عنوان مرجعی رسمی بررسی‌های لازم را در مورد بودجه فدراسیون و نحوه هزینه کرد آن بررسی کند.

قهرمان تورنمنت بلژیک در سال 2000 ، تأمین هزینه‌های جاری کانون را از طریق مشارکت مردمی امکان پذیر دانست و اظهار داشت: هدف ما انجام اصلاحات در ورزش تکواندو و خدمت در این عرصه می‌باشد. حضور افراد خیر در جهت تأمین هزینه‌های کانون بیانگر حمایت از این دیدگاه در مقابل ایجاد خدشه بر تکواندو می‌باشد.آماده رویارویی سالم و جوانمردانه با فدراسیون هستیم.

حق‌شناس، رئیس کانون تکواندوکاران ایران، در بخش دیگری از گفت و گوی خود در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به حضور تیم‌های تکواندو منتخب کانون در مسابقات برون‌مرزی تصریح کرد: تیم تکواندوی سبک پومسه خود را، در بهار 82 به مسابقات بین‌المللی تایلند اعزام خواهیم کرد و تابستان سال آینده نیز این تیم در مسابقات آلمان حضور خواهد یافت. تیم منتخب تاپ تکواندو نیز اوایل تابستان 82 عازم مسابقات آزاد آلمان می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که در صورت وجود پیشنهادی مبنی بر همکاری با فدراسیون تکواندو آیا انجام مسابقات دوستانه‌ای با تیم منتخب فدراسیون خواهید پذیرفت؟ گفت:

اعتقاد ما بر این است که رقابت سالمی را آغاز کرده‌ایم و با همین دیدگاه نیز به پیش خواهیم رفت. در این راستا، تیم‌های منتخب کانون در چهار رده سنی آماده می‌باشند و در صورت تمایل فدراسیون، آمادگی رویارویی سالم و جوانمردانه را داریم. حتی در صورت تمایل فدراسیون مبنی بر به خدمت گرفتن اعضاء شاخص کانون در تیم ملی تکواندو، همه‌گونه همکاری لازم را با هدف خدمت به ورزش و اهتزاز پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در میادین بین‌المللی انجام خواهیم داد.

قهرمان تکواندو اروپا (2000) در بخش دیگری از گفت و گوی خود به ضرورت وجود علم در ورزش اشاره و اظهار داشت: فقدان علم در ورزش منجر به شکست هر گونه حرکتی در این زمینه می شود. لذا مقولات علمی حتماً باید در ورزشهای رزمی لحاظ شود. از طرفی اعتقاد دارم که در حال حاضر تکواندوی موجود در کشور از مباحث تئوریک آن دور شده است و صرفاً به مسابقات و امتیازگیری در آن توجه دارد. البته کسب رتبه های مختلف آسیایی و جهانی به خودی خود مطلوب می باشد ولی این موضوع دلیلی برای دور شدن از مباحث وجودی تکواندو نمی شود.

وی با بیان اینکه طبق برخی شنیده ها «کانگ شین چال» سر مربی سابق تیم ملی تکواندو به عنوان مسئول کمیته فنی فدراسیون مشغول به کار می باشد؛ تصریح کرد: سئوال این است که چرا فردی خارجی باید این مسئولیت را بر عهده داشته باشد؟ در حالی که در خارج از کشور به سر می برد و از نزدیک با تکواندوی ایران  که داعیه قهرمانی دنیا را دارد در ارتباط نیست. لذا به نظر می رسد اگر مناسباتی در این میان وجود دارد، بهتر است برای تنویر افکار عمومی مطرح شود.

حق شناس، فعالیت در تمامی سیستم ها ی تکواندو را از اهداف کانون دانست و ادامه داد: با در نظر گرفتن ارتباطات گسترده کانون با سازمان های مختلف بین‌المللی به ویژه WTF فدراسیون جهانی تکواندو و ITF فدراسیون بین المللی تکواندو، تاپ تکواندو را در سطح دنیا گسترش خواهیم داد.

رئیس کانون تکواندوکاران ایران در بخش پایانی نشست خبری خود بر عدم وجود پشتوانه سازی در عرصه تکواندو کشور اشاره و خاطر نشان کرد: اینک در عرصه دعوت از مربیان و بازیکنان تیم ملی تکواندو میدان رقابت لازم فراهم نیست و فضای مناسب به منظور فعالیت مربیان و نفرات جوان در ترکیب تیم ملی وجود ندارد.

وی همچنین اشاره کرد: افرادی که همواره با برخی اظهارات غیر مسئولانه خود قصد به زیر سؤال بردن صلاحیت کانون تکواندوکاران را دارند به این نکته توجه داشته باشند که کانون، مسابقات قهرمانی کشور خود را با بیش از 600 تکواندوکار برگزار کرد در حالی که فدراسیون علیرغم برخورداری از سابقه‌ای 31 ساله و امکانات مادی و اجرایی مناسب، موفق به انجام این کار در تکواندوی پومسه به عنوان سبک تخصصی خود نشده است و مجموعاً اینکه، در صورت تأمین امکانات و بودجه‌های مورد نیاز، مطابق آنچه در اختیار فدراسیون می‌باشد، تکواندوی ایران را قهرمان المپیک خواهیم کرد و در این راستا کارنامه بیانگر این مدعاست. ضمن اینکه پس از چندین سال در سبک پومسه مسابقات قهرمانی استان تهران را با کمیت نزدیک به چهارصد تکواندوکار با کیفیت بالا برگزار کردیم.

لازم به ذکر است، کانون تکواندوکاران ایران، در مدت فعالیت یکساله خود در 16 استان کشور فعالیت دارد و موفق به تربیت 40 داور و مربی و جذب 6000 عضو رسمی شده است.

منبع: هفته نامه عصر ورزش، شماره 117، چهارشنبه، 21/12/1381