در ادامه سلسله مطالب آشنایی با رؤسای سبکهای رزمی در این شماره با سید علی حق شناس رییس سبک تاپ تکواندوکاران ایران به گفتگو نشسته ایم. حق شناس که علاوه بر این سوابق قهرمانی دارای سوابق متعدد مربیگری در تیم های مطرح بوده است به یکایک سوالات ما به شرح زیر پاسخ گفته است:

نیرو: چه عناوین قهرمانی در دوران بازیگری داشته اید؟

حق شناس: دارنده عناوین مختلف قهرمانی در مسابقات نونهالان، نوجوانان و جوانان استان تهران و کشور (1364و1373) می باشم. قهرمان مسابقات بزرگسالان، ارتش، دانشجویان و نیروهای مسلح کشور (1374و1379) دارنده مدال برنز مسابقات قهرمانی اروپا 2000 (دورتموند آلمان) قهرمان و ستاره مسابقات بین المللی بلژیک (بروکسل2000) می باشم.

نیرو: در مورد سوابق مربیگری خود بگویید؟

حق شناس: سرمربی تیمهای نیروی زمینی (قهرمان مسابقات ارتش 76 و75) ارتش (نایب قهرمان نیروهای مسلح 75)، دانشگاه آزاد اسلامی (قهرمان لیگ دسته دوم باشگاههای استان تهران 77)، سید علی (قهرمان جشنواره بسیج کشوری 79 و 78 و نایب قهرمان لیگ دسته اول باشگاههای استان تهران)، فرهنگسرای بهمن (قهرمان مسابقات آزاد باشگاههای استان تهران 80) بوده ام و هم اکنون تلاشهای خود را به اتفاق دیگر دوستان مشتاق در کانون تکواندوکاران ایران متمرکز کرده ایم.

نیرو: لطفاً در مورد بیوگرافی ورزشی خود بگوبید؟

حق شناس: سید علی حق شناس 28 ساله اهل تهران هستم از 6 سالگی ورزش را با کاراته شروع کردم و پس از مدت کوتاهی به تکواندو پیوستم. بوکس آمریکایی را تحت نظر استاد حافظ غیرتمند سرمربی اسبق تیم ملی فرا گرفتم و در سال 72 به اردوی تیم ملی بوکس جوانان دعوت شدم. همچنین در ورزشهای جودو، کیوکوشین و آشی ها را نیز فعالیت کرده ام و دارای کمربند مشکی دان 7 بین المللی فول کنتاکت می باشم. از سال 64 تا 80 عناوین قهرمانی و مربیگری متعدد را در عرصه های داخلی و بین المللی به دست آورده ام.

نیرو: تاریخچه فعالیت سبک را به اختصار بیان کنید؟

حق شناس: در طول سالها تمرین تکواندو از ضعف فنی این رشته و بخصوص در زمینه ضربات دست و ضربات پا به قسمت پایین رنج می بردم و همواره در مبارزات دوستانه با ورزشکاران سایر سبکها چه در باشگاهها و چه در پارکها، با همراه کردن ضربات پا و بوکس و با پوشش دادن ضعف های تکواندو با ضربات بوکس آمریکایی جذابیت هنر رزمی تکواندو را به این ترتیب به اثبات می رساندم.

از اواخر دهه 60 در فکر راه اندازی سیستمی نوین و جذاب در قالب تکواندو بودم و به همین علت تاپ تکواندو را آرزوی دیرینه تکواندو کاران سراسر کشور بود پس از سالها کار علمی و عملی در چارچوب قانون و بر اساس بند سوم ماده چهار اساسنامه کانون تکواندوکاران ایران، اولین فدراسیون غیر انتفاعی ورزش کشور، راه اندازی نمودم.

نیرو: موقعیت تشکیلات جهانی سبک را در مقایسه با سبکهای مشابه و همطراز چگونه ارزیابی می کنید؟

حق شناس: تکواندویی که اوایل حضور این ورزش در کشور فعال بود و نام هیانگ به آن اطلاق می شد تحت پوشش W.T.F بود. پس از تشکیل I.T.F این سبک مبارزاتی باز هم تحت پوشش W.T.F به شکل امروزی (پومسه) تغییر ماهیت داد و اصولاً I.T.F از همان ابتدا با شیوه مبارزاتی اش مبنی بر پرهیز از برخوردهای فیزیکی مانند کاراته کنترلی و تاکید و تعصب شدیدتر فرمها و تکیه بر مسایل معنوی و فلسفی روش و سیستم خود را از W.T.F مجزا نموده بود. برخی گمان می کنند آن هیانگ قدیم در قالب سازمان I.T.F فعال است که این مورد صحت نداشته و سیاست گذار اصلی تکواندوجهان از همان ابتدا W.T.F بوده است، نمونه آن حضور W.T.F در مسابقات المپیک است. زیرا جذابیت سبک W.T.F به مراتب بالاتر از سبک کنترلی I.T.F است و در تغییر نام هیانگ به پومسه توسط W.T.F تنها ضربات به پایین و موارد جزیی دیگر حذف گردیده است که علت آن نیز قرار دادن تکواندو در بازیهای المپیک بوده است. تاپ تکواندو سیستم جدید و نوینی در تکواندو جهان است که ضعف های این رشته را بر طرف می کند و افتخار ورزش ایران است که سیستم نوین تکواندو جهان توسط ایرانی ها پایه گذاری شد. I.T.F و W.T.F جذابیت لازم را ندارند و این نکته از عدم استقبال تماشاچیان در سالهای مسابقات به خوبی آشکار است.

نیرو: ویژگی و مشخصات فنی سبک را به اختصار شرح دهید؟

حق شناس: تاپ تکواندو ورزشی است رینگی و آزاد که تلفیقی از تکواندو و بوکس آمریکایی می باشد. اساساً تمامی رزمی کاران بر کلاسیک بودن و کامل بودن ضربات پا در تکواندو واقف بوده و از آنجا که قویترین و خصوصاً کلاسیک ترین ضربات دست مربوط به بوکس آمریکایی می باشد، تلفیقی از این دو را می توان در تاپ تکواندو مشاهده نمود.

نیرو: اهم برنامه ها و موفقیتهای گذشته کانون و تاپ تکواندو را در کشور و خارج کشور بیان کنید؟

حق شناس: همانطور که مستحضر هستید تاپ تکواندو اخیراً فعالیت خود را شروع کرده است و در این مدت کوتاه دوره مربیگری و داوری درجه 3 و آزمون ارتقاء کمربند را در تهران برگزار کردیم و قصد داریم این رشته را در سطح ایران و کشورهای مختلف گسترش دهیم و این مساله از اهداف اصلی ما محسوب می شود.

در مورد کانون تکواندوکاران که از ابتدا ی سالجاری پس از اخذ مجوزهای لازم از عالیترین مراجع قضایی و اجرایی کشور فعالیت خود را به عنوان اولین نهاد مدنی ورزش کشور آغاز نموده است. بایدعرض کنم که در این مدت بیش از 5000 تکواندوکار به عضویت رسمی کانون تکواندوکاران در آمده اند.

در دو مجموعه آقایان و خانمها برگزاری 6 دوره مسابقات قهرمانی در 4 رده سنی. 4 دوره مربیگری و داوری درجه 3. 11 دوره آزمون ارتقاء کمربند و مهمتر از همه تاسیس و افتتاح اولین مدارس تکواندو کشور در تهران و بابل حاصل زحمات شبانه روزی پیشگامان خصوصی سازی در ورزش کشور می باشد.

نیرو: برنامه های آینده کانون و سبک را به اختصار ذکر نمایید.

حق شناس: برگزاری مسابقات قهرمانی کشور در تکواندو در 4 رده سنی، برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی تاپ تکواندو، اعزام تیم ایران به مسابقات I.T.F انگلستان، برگزاری آزمون ارتقاء کمربند و مربیگری و داوری در تکواندو و تاپ تکواندو، برگزاری مسابقات قهرمانی تکواندو استان تهران اهم برنامه های کانون تا پایان سالجاری می باشد در هفته آینده نیز تقویم سال 82 کانون در جلسه هیات مدیره و بازرسان طرح و به تصویب خواهد رسید.

نیرو: چه خاطرات تلخ و شیرینی در دوران فعالیت ورزشی خود دارید؟

حق شناس : ورزش در کل شیرین است و آنچه به جا می ماند محبت و دوستی هاست. شیرین ترین خاطره ورزشی ام درخشش تیم تکواندو ارتش درمسابقات نیروهای مسلح در سال 75 بود که زحمات زیادی را برای آن متقبل شدیم و تلخ ترین خاطره ام زمانی بود که در سال 2000 در مسابقات قهرمانی اروپا در آلمان، زمانی که در مسابقه نیمه نهایی حریف صاحب نام و دارنده عناوین جهانی را شکست دادم . امتیازات را در تابلوی کامپیوتری جابه جا کرده و حریف آلمانی را برنده اعلام نمودند. این مساله حتی موجب اعتراض شدید تماشاچیان آلمانی قرار گرفت و جالب اینکه حریف آلمانی پس از پایان مسابقه مرتباً از من عذرخواهی می کرد.

نیرو: این سبک چه اهداف فرهنگی و ورزشی را دنبال می کند؟

حق شناس: در بعد فرهنگی با توجه به حضور فردی موفق در سمت مسئوولیت کمیته فرهنگی کانون، فعالیت های چشمگیری را از ابتدای سالجاری اعم از حضور درهمایش ها، راه پیماییها و مراسم متعدد داشته ایم. ضمن اینکه قصد داریم فرهنگ و منش عیاری و پهلوانی را که ریشه در فرهنگ و سنت ایران اسلامی دارد بیش از پیش در این سبک لحاظ کنیم.

نیرو: موانع و مشکلات کانون و سبک را به اختصار بیان کنید؟

حق شناس: خوشبختانه هیچ گونه مانع و مشکل جدی در برابر کانون وجود ندارد.

نیرو: دور نمای هماهنگی و وفاق با کلیه بخشهای فعال در تکواندو را چگونه می بینید؟

حق شناس: پیرو دستورات اکید مقام معظم رهبری در خصوص احترام به قانون به عنوان یک نهاد مدنی و تشکیلات قانونمند راه خود را مقتدرانه در جهت خدمت صادقانه به ورزش کشور با استعانت از قادر متعال و ائمه اطهار (ع) ادامه می دهیم. اساس کار ما بر مبنای همکاری و وفاق نهادها و گروهای ورزشی می باشد. با تمامی سازمانها و مراکز دولتی و غیر دولتی کشور نیز آماده همکاری هستیم.

توصیه ما به تشکل های مختلف موجود در تکواندو و دیگر رشته های ورزشی این است که با پیگیریهای لازم جهت ثبت قانونی خود و از بین بردن تنشهای موجود در بین اعضای مربوطه زمینه های فعالیتهای قانونی خود و ایجاد وفاق در بین جامعه تکواندو و ورزشهای رزمی را فراهم سازند.

نیرو: چه توضیح بیشتری را ضروری می دانید؟

حق شناس: لازم می دانم به این نکته اشاره کنم که افراد خبره و با سابقه درخشان در تکواندو ایران فراوانند. افرادی که بالاخص در زمینه مبارزه و حضور در میادین مسابقات سوابق درخشانی دارند و در مربیگری نیز موفق بوده اند. متاسفانه برخی افراد به صرف حضور در این ورزش به عنوان مثال در بعد مربیگری در یکی دو باشگاه و یا کارهای اجرایی و یا از دور دستی بر آتش داشتن و اخذ دانهای سنواتی خود را پیشکسوت می دانند.

همانطور که می دانید اساس ورزش بر رقابت پایه گذاری شده است و کسی که خود را متمایز می داند باید عملاً سابقه حضور در میادین را داشته باشد. رقابت و مسابقه خصوصاً در ورزشهای انفرادی کاری بسیار دشوار است و یک مبارزه گر باید بارها و بارها میادین مختلف و مشقات و فشارهای روحی متعددی را پشت سر گذاشته تا به عنوان یک بازیکن مطرح شود و البته تداوم آن کاری است بس مشکل و انتقال آن به شاگردان مشکل تر. خوشبختانه در تکواندو ایران از این دست افراد پر شمار داریم.

نیرو: در پایان چه صحبت خاصی دارید؟

حق شناس: از اینکه کانون تکواندوکاران موجبات خرسندی تکواندوکاران عزیز ایران اسلامی را فراهم نموده است و اینکه توانستیم منشا اثر مطلوبی در ورزش کشور باشیم به خود می بالیم. ضمناً از مسئولان محترم نشریه وزین نیرو در امر اطلاع رسانی صحیح اخبار رزمی کشور سپاسگزاریم.

منبع: هفته نامه نیرو، شماره 645، چهارشنبه، 27/9/1381