کانون تکواندوکاران ایران از ابتدای سال جاری فعالیت رسمی خود را پس از اخذ مجوزهای لازم از عالی‌ترین مراجع اجرایی و قضایی کشور دریافت و آغاز به کار نموده است. کانون تکواندوکاران بعنوان اولین سازمان بخش خصوصی ورزش کشور (فدراسیون غیر انتفاعی) که عملکرد همسو با یک فدراسیون را دارد و در تاریخ ورزش کشورمان حضور چنین نهادی بی‌سابقه بوده است، توانسته در طول فعالیت شش ماهه اول در دو مجموعه آقایان و خانمها ،‌9 دوره آزمون ارتقاء درجه کمربند در سطوح مختلف، شش دوره مسابقات قهرمانی، سه دوره کلاس مربیگری و داوری درجه 3 را برگزار کرده و اولین مدارس تکواندو کشور را تاسیس و افتتاح نموده و اولین سبک مبارزاتی آزاد تکواندو ایران بنام تاپ تکواندو که آرزوی دیرینه تکواندوکاران ایران بوده از اهداف اساسی کانون تکواندوکاران کشور بوده است را بنیانگذاری نموده است.

تاپ تکواندو از جهات فنی تلفیقی از ضربات پای تکواندو و بوکس آمریکایی است که با توجه به حضور خیل عظیمی از تکواندوکاران در سبکهای تحت پوشش فدراسیونهای کاراته و ورزشهای رزمی در واقع این حرکت باعث شد که تکواندوکاران پس از سالها به جایگاههای فنی خاص خودشان دست یابند و مهارتهای عالی خودشان را در این رشته بروز و متبلور سازند.

جسم و جان – آیا این سیستم در سطح جهان موجودیت دارد؟

علت اساسی این کار وجود خلاء خاص در بخش مبارزات آزاد سبک تکواندو بوده و با پایه‌ریزی این سیستم ما قصد ارائه آنرا به جهان داریم و افتخار پایه‌گذاری آن در تکواندو ایران است و جایگاه خاص تکواندوکاران کشورمان به جهانیان ثابت شده است.

برای گسترش این سیستم در دنیا که قطعاً طرفداران زیادی نیز پیدا کرده، ابتدا از کشور خودمان شروع کردیم. ایران بسیار مستعد در ورزشهای رزمی است و از یکی دو سال قبل رایزنی خاصی را با کشورهای مختلف داشته‌ایم و قصد داریم جهت انتخاب تیم ملی در این سیستم در بهمن ماه طی یک برنامه‌ریزی منظم مسابقات قهرمانی کشور را در تهران داشته باشیم. قطعاً برنامه‌ریزی آنرا در شورای فنی طراحی کرده‌ایم که در سال 82 آنرا پیاده خواهیم کرد. از خصوصیات اصلی این سیستم این است که اساساً فرم خاصی برایش تعبیه نشده است و بیشتر بر مبارزات آزاد اختصاص دارد.

جسم و جان – ارتقاء درجه در این سیستم بر چه اساسی است؟

ارتقاء درجه بر اساس موضوع فنی خاص و زمانبندی دوران توقف انجام می‌شود. با توجه به انتقال دیگر سبکهای رزمی از این سیستم مدرک معادل بر اساس آزمون داده می‌شود و دلیل اصلی آن این است که با توجه به اینکه تاپ تکواندو سیستم برتر در هنرهای رزمی است و ضربات موثر و کاربری پای تکواندو در آن حاکم است و ضربات کلاسیک دست و بوکس آمریکایی بصورت علمی و اصولی آموزش داده می‌شود.

ورزشکاران مجموعاً در تاپ تکواندو می‌بایست برای فراگیری آن اقدام و بر همین اساس و معیار تطبیق صورت می‌پذیرد.

جسم و جان – با توجه باینکه فعالیت کانون بصورت رسمی دارای مجوز است ولی ما شاهد مخالفتهای زیادی از سوی تربیت بدنی و فدراسیون تکواندو، بصورت کلی با آن سیستم هستیم در پاسخ به طرفداران کانون پاسخ شما چیست؟

کشور ما در حال حاضر به سمت نوعی از دموکراسی و مردم سالاری دینی پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکیدات ریاست محترم جمهوری هر چند در ابتدای راه ضعیف ولی در حال حرکت است.

اساساً فلسفه انقلاب اسلامی و مهمترین دستاورد آن که به بهای خون هزاران شهید بدست آمده حضور نهادهای مدنی و مردمی و در واقع حکومت مردم بر مردم است. لازمه مردم سالاری دینی حضور تشکلهای غیر دولتی در کنار سازمانهای فعال دولتی است. در تمامی کشورهای توسعه یافته، شاهد این هستیم که در تمامی صنوف و اقشار مختلف آن چه در زمینه ورزشی که ما با آن در ارتباط هستیم و چه در صنوف دیگر چندین ارگان و سازمان یکدست و یکپارچه چه در قالب بخش خصوصی و چه دولتی همکاری لازم را با یکدیگر دارند. برای همین هم نام آن کشورها توسعه یافته هستند ولی ما را به عنوان جهان سوم و در حال توسعه می‌شناسند.

با توجه به سیاست و تاکیدات ریاست محترم سازمان تربیت بدنی در خصوص امر واگذاری ورزش و مشارکت بخش خصوصی برای ما تعجب انگیز است و معتقدیم که این صحبتها در حد شعار است و نه تنها حمایتی از تشکیلات کانون تکواندوکاران که از افتخارات جامعه رزمی کشور است نشده است، بلکه کارشکنی‌های خاصی هم برای جلوگیری از آن انجام شده است. سازمانی که کوچکترین بودجه‌ای حتی از مراجعی که وجاهت قانونی خود را از آن کسب کرده است به آن تخصیص نمی‌یابد و کارنامه شش ماهه نخست فعالیتش بیانگر عمق خدمات انجام شده به ورزش کشور از سوی این نهاد می‌باشد.

در هفته گذشته ما دومین مدرسه تکواندو کشور را پس از موفقیت و استقبال ورزشکاران از افتتاح اولین مدرسه در تهران، در شهرستان بابل با کمکهای مردمی و همت مسئولان نمایندگی کانون تکواندوکاران مازندران آقایان چراغی و صالحی و سرکار خانم فتحی‌زاده افتتاح نمودیم.

اگر قرار باشد که نهاد غیر دولتی مجوز خود را از بخش دولتی خاص آن کار اخذ نماید، پس نام نهاد غیر دولتی بی معنی می‌شود. ما اصلی را در قانون اساسی خود داریم بنام اصل 26 قانون اساسی که به صراحت در ان قید شده است که فعالیت انجمن‌های سیاسی و صنفی مشروط به اینکه به نظام مقدس جمهوری اسلامی خدشه‌ای وارد نکنند مجاز به فعالیت هستند. بر اساس تصمیمات هیئت محترم دولت و تایید مجلس شورای اسلامی و شورای محترم نگهبان در سال 1360، اجرای این اصل به کمیسیون ماده 10 احزاب که متشکل از کارشناسان مربوط و نمایندگان سه عالی رتبه قوه می‌باشند محول شده است.

کانون نیز وجاهت خود را در ابتدا از کمیسیون ماده 10 که مجری دستورات آن وزارت محترم کشور می‌باشد دریافت نموده و پس از ثبت در قوه قضائیه و کسب مجوز این قوه فعالیت خودش را آغاز کرده است.

بهتر است که آقایان به جای ایستادگی در برابر تشکلهای مردمی که خواست عموم است و خواسته مقام معظم رهبری می‌باشد فکری عاجل در خصوص کل ورزش ایران داشته باشند که سال به سال حتی از کشورهای همجوار خودمان هم عقب گرد ورزشی نداشته باشیم. فکری در این خصوص کنند که افراد غیر متخصص و غیرفنی که در رأس برخی فدراسیون‌ها قرار دارند جایشان را به متخصصین و مدیران کارآمد واگذار کنند تا شاهد پس روی ورزش کشورمان بیش از این نباشیم و کار خصوصی ورزش که زمینه ساز بالندگی ورزش کشور است را شروع کنند.

بایستی به اطلاع برسانم که کانون تکواندوکاران یک تشکل مردمی است نه یک باشگاه فوتبال که به هر ترتیب تصاحب شود و کمیته‌ای که بتوان چوب انحلال بر آن نواخت، تاریخ ثابت کرده است که ایستادگی در برابر خواست مردم تبعات جالب توجهی را در بر نخواهد داشت.

جسم و جان – نحوه فعالیت کانون در سطح استانها چگونه است؟

در سطح استانها پیرو قانون تشکلهای ثبت شده تحت پوشش وزارت کشور با مجوز استانداریها و فرمانداریهای شهرهای مختلف ما نمایندگان خود را فعال کرده‌ایم.

ما در باشگاههای تربیت بدنی غالباً مشاهده می شود که مدارک مربیگری کانون را برخی باشگاهها اجازه فعالیت به مربیان را نمی‌دهند و آن هم به این دلیل است که سازمان ما سازمان نو و جدیدی است که تاکنون حضور چنین سازمانی در سطح کشور بی‌سابقه بوده است. ما با هماهنگی‌های بعمل آمده با استانداریها در صدد رفع این مشکل آمده‌ایم و به یاری خداوند متعال این مشکل را نیز مرتفع خواهیم ساخت چون اساس کار کانون بر قانونمدی و فعالیت کاملاً در چهارچوب موازین قانونی است.

اینکه سازمان تربیت بدنی آگاهی لازم را از حضور چنین تشکل قانونمند و اساسنامه مصوبه آنرا تا کنون نداشته جای تعجب دارد و این مشکل عدم وجود آیین نامه اجرایی در تربیت بدنی مشکل ما نیست بلکه ما قانون مشخصی داریم و بر اساس آن فعالیت می‌کنیم. سازمان تربیت بدنی بایستی فکری برای خودش داشته و قانون آنرا در برنامه اجرایی خود تعبیه کند.

منبع: ماهنامه جسم و جان، آذر 1381