رئیس کانون تکواندوکاران ایران گفت: صلاحیت علمی و فنی مؤسسان این سازمان مشخص و در فدراسیون تکواندو نیز موجود است ولی سؤال ما این است که حضور غیر متخصصین تمام عیار، اهالی توپ و تور و تاتامی و شنا در رأس تشکیلات فدراسیون تکواندو چه معنایی دارد؟ سید علی حق‌شناس ضمن بازدید از دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گفت و گو با خبرنگاران رزمی ورزشی افزود:‌ باعث کمال امتنان و خرسندی است مسوولی که ما را غیر فنی می‌داند، نام دبیرستان و دانشگاه محل تحصیل خود را بیان کرده و حتی به یک نمونه از عناوین کسب شده خود در مسابقات مختلف اشاره کند. از طرفی تا آنجا که اطلاع داریم، طبق آیین‌نامه انتخاب رؤسای فدراسیون‌ها، حداقل مدرک مورد نیاز لیسانس می‌باشد و بر این اساس خوشحال خواهیم شد تا توضیحات لازم در این خصوص و همچنین مدارک تأیید شده و رسمی رئیس کمیته مربیان ارائه شود. ضمن اینکه این افراد لطف کرده و به کارشناس خبره فدراسیون بگویند تشریف بیاورد و پاسخ سؤالات یک کمربند زرد کانون را بدهد.

حق‌شناس در خصوص شکل‌گیری کانون اظهار داشت: با مشاهده برخی کاستی‌ها در تکواندو و باز شدن فضای کل جامعه پس از دوم خرداد، این حرکت پایه‌ریزی شد و به عنوان اولین نهاد مدنی و فدراسیون غیرانتفاعی ورزش در ایران آغاز به کار کردیم. وی شرایط موجود در فدراسیون تکواندو را فضای بسته‌ای عنوان کرد و گفت: نگاهی به آمار مشخص می‌کند که ظرف چند سالی که این گروه خاص در فدراسیون حضور داشته‌اند دوره‌های آموزشی انگشت شماری برگزار شده است. این در حالیست که اساس جمهوریت تغییر زودهنگام مدیران است و حتی رئیس جمهور به عنوان عالیترین مقام رسمی به مدت 4 سال انتخاب می‌شود، ولی در ورزش شاهد این هستیم که گروهی خاص سالیان متمادی حضور داشته و میدان فعالیت به دیگران داده نمی‌شود. چرا پیشکسوتان در انزوا هستند؟ چرامربی که 15 بازیکن به تیم ملی تحویل داده و شاگرد وی نیز در حال حاضر سرمربی یکی از تیم‌های قدرتمند تکواندو جهان است باید در انزوا باشد؟

رئیس کانون تکواندوکاران ایران در ادامه مقام‌های کسب شده را مرهون زحمات مربیان تکواندو دانست و اظهار داشت: اعتبار تکواندو ایران مدیون زحمات مربیان زحمتکش این رشته است نه افرادی که این مقام‌ها را در پرونده مدیریتی خود ثبت کرده و آن را بیانگر عملکرد خود می‌دانند. قهرمان اروپا و تورنمنت بلژیک 2000 در خصوص مواضع اتخاذ شده از جانب فدراسیون تکواندو در مقابل کانون گفت:‌ متأسفانه موضع‌گیریشکل گرفته باعث تأسف است و دلیل آن صرفاً به بسته بودن فضای تکواندو کشور و انحصاری بودن آن برمی‌گردد و این مغایر با اصل جمهوریت است. وقتی که نام تکواندو به میان می‌آید تصور می‌شود تکواندو فقط به گروه خاص تعلق دارد در حالی که این ورزش متعلق به مردم است و میراث خانوادگی شخص یا اشخاص محسوب نمی‌شود.

وی فعالیت کانون تکواندوکاران ایران را بر اساس اساسنامه رسمی این تشکل، تأسیس مدارس تکواندو، برگزاری دوره‌های مربیگری، داوری و آزمون کمربند، تحت پوشش قراردادن و راه‌اندازی شبکه‌های رزمی کره‌ای و برگزاری مسابقات داخلی و بین‌المللی و اعزام به مسابقات برون مرزی عنوان کرد و اعلام نمود در مدت 5 ماه از آغاز به کار این سازمان به 60 درصد از اهداف تعیین شده دست یافته‌ایم. حق‌شناس در پایین با تأکید به اینکه حتی ریاست سازمان تربیت بدنی هم همواره از ضرورت تشکیل NGO (نهادهای غیردولتی) حمایت و از این موضوع استقبال کرده است،‌ تصریح کرد با کسانی که با اظهارات غیر مسوولانه و صدور بخشنامه قصد کارشکنی در راه خدمت صادقانه این کانون را دارند قطعاً برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و این کانون به عنوان اولین نهاد مستقل بخش خصوصی ورزش کشور قاطعانه به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد.

منبع: روزنامه ورزش و مردم، شنبه، 2/6/1381