چندی است حضور کانون تکواندوکاران ایران به عنوان اولین سازمان غیردولتی ورزشی کشور که عملکرد همسو با یک فدراسیون را دارد، جامعه ورزشی خصوصاً جامعه رزمی را تحت تاثیر قرار داده است. پیرو تماسهای مکرر شما خوانندگان عزیز بر آن شدیم تا با سید علی حق شناس رئیس کانون و بنیانگذار این حرکت نوین، گفتگویی اختصاصی داشته باشیم.

* چگونه شد با توجه به مشکلات مربوطه پایه‌گذار چنین حرکتی در ورزش کشور شدید و هدف از تأسیس این تشکیلات چیست؟  

- حق‌شناس: تکواندو از جمله ورزشهایی است که در کشور از جایگاه خاصی برخوردار است و قطعاً برای یک نهاد مشکل است که پاسخگوی تمام نیازهای یک قشر عظیم باشد، تکواندو نیازمند خونی تازه در رگهای خود بود، به همین دلیل و دلایل دیگر بر آن شدیم، پایه‌گذار سازمانی منسجم و هدفدار در راستای قانون باشیم، تا با توجه به حضور سبکهای مختلف ورزشهای رزمی از پراکنده شدن استعدادها و کاسته شدن روزافزون کمیت این رشته با اتخاذ تدابیر لازم جلوگیری نماییم. علاوه بر اهداف مدون و مشخص کانون، قصد داریم ابعاد فلسفی تکواندو را به جوانان آموزش داده و همچنین روحیه گذشت و جوانمردی را که روز به روز در بین ورزشکاران کمرنگ‌تر از گذشته می شود احیا کنیم. نباید گذاشت پهلوانی و عیاری که ریشه در دین و فرهنگ ما دارد به فراموشی سپرده شه و یا از بین برود.

* از آنجایی که وجود چنین سازمانی در ورزش ما تازگی دارد بفرمایید حضور سازمانهای غیر دولتی تا چه حد بر ورزش و کلا جامعه تاثیر گذار است.

-متاسفانه علیرغم تلاشهای انجام شده حضور نهادهای مردمی و تشکلهای غیر دولتی در کشور ما به مراتب از کشورهای عقب مانده نیز جلوه کمتری دارد، وجود نهادهای مدنی اساس یک نظام دموکراسی است. در اکثر کشورهای جهان خصوصاً کشور های پیشرفته ارگانهای خصوصی و دولتی در تمامی عرصه ها،دوشادوش هم در تعالی اجتماعی و اقتصادی کشور خود سهیم هستند. در ورزش نیز تمامی مسائل از کانال یک ارگان هدایت نمی شود و مراکز قانونی غالباً خصوصی در کنار هم به رشد رشته های مختلف ورزشی کمک می کنند. به همین دلیل است که می بینیم کشورهایی که دارای استعداد های پایین تری از ما هستند، نتایج بهتری را می گیرند آن وقت، زمانی که ما با این همه استعداد از خیل مدالهای توزیع شده در المپیک 4 مدال می گیریم، سر به آسمان می ساییم.

* آیا کانون از طرف وزارت کشور و یا ارگانی حمایت مالی می شود و کلا بودجه کانون از چه طریق تامین می گردد.

-بر اساس مصوبه مجلس به احزاب سیاسی وام تعلق می گیرد و احزاب صنفی از این قاعده مستثنی هستند. انشاءالله با برنامه ریزی و عملکرد مثبت،  قصد داریم اسپانسرهای مالی مناسبی را به سوی کانون جذب کنیم.

* ارزیابی تان از همکاری سازمان تربیت بدنی با کانون چیست؟

-همانطور که گفتم تمام آحاد جامعه باید در جهت ترقی و رشد کشور کوشش کنند. زیرا همیاری رمز پیشرفت است. با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص احترام به قانون و استقرار مردمسالاری و با تاکیدات مسئولان عالی رتبه نظام در ارتباط با حضور قاطع و سازنده نهادهای خصوصی در ورزش و همچنین دستور اکید ریاست محترم جمهور بر همکاری موثر و مفید نهادهای دولتی با سازمانهای غیر دولتی، از سازمان تربیتی بدنی به عنوان متولی ورزش کشور، انتظار می رود ، در صورت نیاز همکاری صمیمانه ای با کانون داشته باشند.

* شما از جمله نادر افراد و مدیرانی هستید که از بطن ورزش قدم به عرصه مدیریت گذاشته اید به عنوان یک تکواندوکار با سابقه در مورد همکاری با فدراسیون چه نظری دارید؟

-کانون به دنبال تقابل و ستیز با هیچ نهادی نیست و نیازی به اینگونه مسائل ندارد. با فدراسیون تکواندو نیز مشکلی نداریم، مگر آنکه خود خواهان درگیری باشند. کانون به دنبال اتحاد و وفاق ملی در این ورزش است نه تفرقه و نفاق. سازمان تربیت بدنی یک نهاد دولتی است و فدراسیون بر اساس بودجه ای که ازسوی تربیت بدنی به آن تعلق می گیرد متولی دولتی تکواندو است. یک عده می نشینند و می گویند اینها فدراسیون را قبول ندارند مگر می شود یک جایگاه رسمی را قبول نداشت، از طرف دیگر مگر می شود یک سازمان قانونی و به ثبت رسیده را قبول نداشت. حضور سازمانهای غیر دولتی در عرصه های مختلف کشور مصوبه هیئت دولت در سال 60 و تایید مجلس شورای اسلامی و شورای محترم نگهبان است.

اساساً انقلاب اسلامی با بهای سنگینی که بابت آن پرداخت شده است در جهت مردمسالاری و پرهیز از تک محوری و مشارکت مردم در تمامی زمینه ها بنا نهاده شده است. صد افسوس که از یاد برده ایم قواعد مشخص جوامع مدرن را با هم بودن، انتقاد کردن، احترام به قانون و به یکدیگر. رقابت زمینه ساز توسعه است. تشکیلاتی که توان رقابت نداشته باشد برای رسیدن به اهداف خود به هر راهی متوسل می شود.

* آیا در برنامه ها و فعالیت کانون اعزام برون مرزی نیز در دستور کار دارید؟

-کانون پیرو اهداف اساسنامه، در تمامی ابعاد فعالیت می کند، تقویم سالیانه نیز به تصویب هیأت رئیسه رسیده و اعزام به مسابقات برون مرزی را نیز در دستور کار داریم، ضمن اینکه با رایزنی های صورت گرفته 2 تن از مربیان زبده را جهت مربیگری به خارج از کشوراعزام خواهیم کرد.

* در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟

-آرزوی کامیابی برای تمام ورزشکاران بلاخص رزمی کاران را دارم.

* با تشکر از اینکه در این مصاحبه شرکت کردید.

-من هم از شما و نشریه محترمتان تشکر می کنم.

منبع: ماهنامه رزم آور، خرداد 1381