کانون تکواندو کاران ایران با اخذ پروانه فعالیت از وزارت کشور فعالیت خود را رسماً آغاز کرد. سید علی ‌حق شناس که به عنوان بازیکن و مربی از کارنامه معتبری در تکواندو کشور برخوردار است، اکنون به عنوان یک مدیر جوان و تحصیلکرده همچنان در خدمت تکواندواست. رییس هیأت مدیره و مرد شماره یک کانون تکواندوکاران ایران در مورد اهداف این سازمان در گفتگویی با نیرو پاسخگوی سؤالات بود:

*این کانون به چه منظور تأسیس شده و چه اهدافی را تعقیب می‌کند؟

- حق‌شناس: اهم اهداف کانون تکواندوکاران ایران عبارت است از تأسیس مدارس تکواندو در کشور، برگزاری و داوری داخلی و بین‌المللی، برگزاری دوره‌های مختلف آزمون کمربند، اعزام تیم‌های تکواندو به مسابقات برون مرزی، راه‌اندازی و تحت پوشش قرار دادن سبکها و سیستم‌های مختلف ورزش تکواندو، برگزاری مسابقات داخلی و بین‌المللی و موارد دیگری که در اسانامه ذکر شده است. در مجموع در تمام ابعاد تکواندو فعالیت خواهیم کرد. اصولاً هدف از تأسیس این سازمان رشد و پویایی هر چه بیشتر این ورزش در بین قشر جوان است. حضور سبکهای متنوع دیگر ورزشهای رزمی بالاخص در چند سال اخیر از کمیت ورزش تکواندو به طور قابل ملاحظه‌ای کاسته است و این به خوبی در باشگاهها مشهود می‌باشد. ما خواهان حضور تمامی نیروهای مستعد تکواندو در رشته خودشان هستیم نه رها کردن و یا عزیمت ایشان به سبکهای دیگر، ما خواهان اتحاد و وفاق ملی در تکواندو و حضور سازنده مربیان و پیشکسوتانی در صحنه هستیم که اعتبار بین‌المللی تکواندو ما مدیون زحمات آنهاست، برخلاف نظر برخی تکواندو در تیم ملی و لیگ خلاصه نمی‌شود.

* تغییر و تحول ایجاد شده در سازمان تربیت بدنی چه کمکی می‌تواند به اهداف شما داشته باشد؟

- حق‌شناس: قبل از اینکه به سؤال شما پاسخ بگویم لازم است به این نکته اشاره کنم که کانون تکواندوکاران اساساً یک نهاد غیر دولتی است و تحت نظارت وزارت کشور به عنوان متولی احزاب فعالیت می‌نماید نه سازمان تربیت بدنی، به هر صورت حضور توام بخش خصوصی و دولتی در اکثر کشورها، ضامن پیشرفت ورزش این کشورها بوده است.

از سازمان تربیت بدنی به عنوان متولی ورزش انتظار می‌رود با توجه به تأکید مستقیم ریاست جمهور و همچنین ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام بر امر مشارکت مردمی و خصوصی سازی در ورزش همکاری مطلوبی در این زمینه با ما داشته باشند.

*ظاهراً فدراسیون تکواندو در سال گذشته طی اطلاعیه‌ای به هیأت‌های استانها،‌ کانون تکواندوکاران را به همراه یکی دو تشکل دیگر غیر قانونی دانسته و مواردی را نیز در آن اطلاعیه مطرح کرده است. نظر شما در مورد این مسأله و کلاً در مورد وضعیت همکاری کانون با فدراسیون چیست؟

- حق‌شناس:‌ اعلام قانونی و غیر قانونی بودن هر جمعیت و یا سازمان تنها بر عهده مراجع ذیصلاح است. از ابتدای تأسیس کانون تکواندوکاران ایران متولیان آن بر رعایت تمامی موازین قانونی اهتمام داشته‌اند. ما حتی پس از اخذ پروانه فعالیت، کار را آغاز نکردیم، زیرا ثبت در اداره ثبت شرکتها و درج در روزنامه رسمی قوه قضائیه آخرین مجوز برای آغاز فعالیت است و کانون به عنوان اولین سازمان قانونی. ثبت شده ورزش تکواندو آماده همکاری صمیمانه با هر نهاد قانونی اعم از دولتی و خصوصی است.

همچنین برخلاف نظر عده‌ای قصد عناد و مقابله با فدراسیون تکواندو را نداشته و نداریم. در زمان اعلام آن اطلاعیه ، کانون دارای مجوز تأسیس رسمی بوده و از برخورد شتابزده و ... مسؤولان فدراسیون متأسفیم. به دلیل نشر اکاذیب، افترا و تشویش اذهان عمومی قصد برخورد قانونی با این مورد را داشتیم، اما از آن جا که هدفمان خدمت صادقانه به این ورزش است و تکواندو را وسیله‌ای برای رسیدن به آمال سرکوب شده درونی نمی‌دانیم،بخاطر مصالح تکواندو سکوت کردیم. به هر حال در صورت تکرار چنین مسائلی عکس العمل مقتضی نشان خواهیم داد.

منبع: هفته نامه نیرو، شماره 612، چهارشنبه، 4/2/1381