کانون تکواندوکاران ایران با اخذ پروانه فعالیت از وزارت کشور فعالیت خود را رسماً آغاز کرد. سید علی حق‌شناس که به عنوان بازیکن و مربی از کارنامه معتبری در تکواندو کشور برخوردار است اکنون به عنوان یک مدیر جوان و تحصیل کرده همچنان در خدمت تکواندو است.

هنوز مسابقات جذاب و سراسر تکنیکی‌اش در یادها است. بازیکنی که در عرصه مربیگری تبدیل به یک پدیده شد و اکنون به عنوان یک مدیر جوان و تحصیلکرده همچنان در خدمت تکواندو است.

حق‌شناس رئیس هیئت مدیره کانون تکواندوکاران ایران در گفتگویی اختصاصی با ورزش و مردم به تشریح اهداف و برنامه‌های کانون تکواندوکاران پرداخت. که ماحصل آن در زیر می‌خوانید:

* آقای حق‌شناس این کانون به چه منظور تأسیس شده و اساسنامه آن بیانگر چه اهدافی است؟

- اهم اهداف کانون تکوانوکاران ایران عبارت است از تأسیس مدارس تکواندو در کشور، برگزاری دوره‌های مختلف مربیگری و داوری داخلی و بین‌المللی، برگزاری دوره‌های مختلف آزمون کمربند، اعزام تیم‌های تکواندو به مسابقات برون مرزی، راه‌اندازی و تحت پوشش قرار دادن سبک‌ها و سیستم‌های مختلف ورزش تکواندو، برگزاری مسابقات داخلی و بین‌المللی و موارد دیگری که در اساسنامه ذکر شده است. در مجموع در تمام ابعاد تکواندو فعالیت خواهیم کرد. اصولاً هدف از تاسیس این سازمان رشد و پویایی هرچه بیشتر این ورزش در بین قشر جوان است. حضور سبک‌های متنوع دیگر ورزش‌های رزمی بخصوص در چند سال اخیر از کمیت ورزش تکواندو به طور قابل ملاحظه‌ای کاسته و این به خوبی در باشگاه‌ها مشهود است ما خواهان حضور تمامی نیروهای مستعد تکواندو در رشته خودشان هستیم، نه رها کردن و یا  عزیمت ایشان به سبک‌های دیگر. ما خواهان اتحاد و وفاق ملی در تکواندو و حضور سازنده مربیان و پیشکسوتانی در صحنه هستیم که اعتبار بین‌المللی تکواندو ما مدیون زحمات آنهاست. برخلاف نظر برخی‌ها، تکواندو در تیم ملی و لیگ خلاصه نمی‌شود.

* فکر می‌کنید تغییر و تحول ایجاد شده در سازمان تربیت بدنی می‌تواند چه کمکی به اهداف شما داشته باشد؟ 

- قبل از اینکه به سوال شما پاسخ بگویم لازم است به این نکته اشاره کنم که کانون تکواندوکاران اساساً یک نهاد غیر دولتی است و تحت نظارت وزارت کشور به عنوان متولی احزاب فعالیت می‌نماید نه سازمان تربیت بدنی. به هر صورت حضور توام بخش خصوصی و دولتی در اکثر کشورها، ضامن پیشرفت ورزش این کشورها بوده است. از سازمان تربیت بدنی به عنوان متولی ورزش انتظار می‌رود با توجه به تاکید مستقیم ریاست جمهور و همچنین ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام بر امر مشارکت مردمی و خصوصی سازی در ورزش همکاری مطلوبی در این زمینه با ما داشته باشند.

* ظاهراً فدراسیون تکواندو در سال گذشته طی اطلاعیه‌ای به هیئت‌های استان‌ها،‌ کانون تکواندوکاران را به همراه یکی دو تشکل دیگر غیر قانونی دانسته و مواردی را نیز در آن اطلاعیه مطرح کرده است. نظر شما در مورد این مسأله و کلاً در مورد وضعیت همکاری کانون با فدراسیون چیست؟ 

اعلام قانونی و یا غیر قانونی بودن هر جمعیت و یا سازمان تنها بر عهده مراجع ذی‌صلاح است. ازبدو تأسیس کانون تکواندوکاران ایران متولیان آن بر رعایت تمامی موازین قانونی اهتمام داشته‌اند. ما حتی پس از اخذ پروانه فعالیت،‌ کار را آغاز نکردیم، ‌زیرا ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و درج در روزنامه رسمی قوه قضائیه، آخرین مجوز برای آغاز فعالیت است.کانون تکواندوکاران ایران به عنوان اولین سازمان قانونی ثبت شده ورزش تکواندو آماده همکاری صمیمانه با هر نهاد قانونی اعم از دولتی و خصوصی است و برخلاف نظر عده‌ای قصد عناد و مقابله با فدراسیون تکواندو را نداشته و ندارد.

در زمان اعلام آن اطلاعیه، کانون دارای مجوز تأسیس رسمی بود. بنابراین از برخورد شتابزده و نابه‌هنجار مسوولان فدراسیون متأسفیم. به دلیل نشر اکاذیب، افترا و تشویش اذهان عمومی قصد برخورد قانونی با این مورد را داشتیم. اما از آنجایی که هدفمان خدمت صادقانه به این ورزش است و تکواندو را وسیله‌ای برای رسیدن به آمال سرکوب شده درونی نمی‌دانیم، به خاطر مصالح تکواندو سکوت کردیم.به هر حال در صورت تکرار چنین مسائلی عکس‌العمل مقتضی را نشان خواهیم داد.

منبع: روزنامه ورزش و مردم، سال اول، شماره 8، یکشنبه، 1/2/1381