تاریخچه کانون تکواندوکاران ایران

نویسنده: مهندس حمیدرضا توکل - نایب رئیس کانون تکواندوکاران ایران

انجمن صنفـی کانـون تکـواندوکـاران ایران در راستـای  حضـور  فعال  بخش خصوصی و مردمـی  در  ورزش و تاکیـدات رهبـر معـظم انقـلاب اسـلامی  مبنـی بر واگذاری امور به مردم  و کاهـش تصـدی گری دولـت، طی تلاش ها ی  سید علی حق شناس  و  پس از گذراندن مراحل قانونی در 11 مهر 1380 به طور رسمی موجودیت خود را در اولین مجمع عمومی که در محل مجموعه ورزشی فرهنگ سرای بهمن تهران برگزار گردید، اعلام کرد. آغاز فعالیت نخستین بنیاد مدنی ورزش ایران به دلیل عدم آگاهی جامعه نسبت به حضور قانون مند سازمان های غیر دولتی با دشواری های متعدد همراه بود. مضاف بر آن موضع گیری های تند و متناوبی از سوی سازمان تربیت بدنی و متولی دولتی تکواندو کشور علیه این تشکل صورت گرفت. در حقیقت  طلایه داران مخالفت و عناد با نهادهای مدنی در ورزش ایران از هیچ کوششی برای سرکوب این جنبش مردمی فروگذار نکردند.

کارشکنی های عدیده در دستگاه های اجرایی ، صدور بخشنامه ها و دستورالعمل های مختلف از صدر ساختار دولتی ورزش تا فدراسیون های ذیربط، تهدید و ارعاب تکواندوکاران به منظور عدم همکاری با این تشکل بر خلاف قوانین جاری کشور و نص صریح قانون اساسی، اعمال نفوذ و فشار همه جانبه برای تعطیلی شعبات و نمایندگی های کانون تکواندوکاران ایران در استانها و شهرستانها، حضور مکرر و یکسویه مخالفان در رسانه ملی و اقدام به نشر اکاذیب و اتهامات واهی علیه مسئولان این بنیاد مدنی، تنها بخشی از حملات معاندان این مجموعه پرتلاش بوده است  که در نهایت، رویای پوچ و دست نیافتنی از میان برداشتن اولین نهاد مدنی ورزش ایران را در سر می پروراندند.

(بی صبرانه منتظر تحقق وعده افرادی هستم که عمر این مجموعه را از ابتدای شروع به کار بیش از دو ماه نمی دانستند). بخشی از سخنان ریاست کانون تکواندوکاران در پنجمین دوره مسابقات تاپ تکواندو قهرمانی ایران تهران اسفند 1385

حملات سازمان یافته علیه کانون تکواندوکاران ایران، نه تنها موجب عقب نشینی این نهاد از اهداف و اعتقادات خود نگردید و خللی در عزم راسخ آن ایجاد نکرد، بلکه بر گستردگی فعالیت ها نیز افزوده و از بدو امر تاکنون پاسخ های مقتضی را برای قانون شکنان در پی داشته است. پس از یک سال و اندی مدارا و هشدارهای مکرر به ناقضان قانون، پیرو تصویب شورای مرکزی، کانون تکواندوکاران ایران رسماً شکایت خود را به دستگاه قضائی کشور اعلام کرد. در 28 اسفند  1381 حکم  احضار  فردی  که  مجری اصلی و سازمان دهنده حملات را علیه کانون تکواندوکاران ایران را بر عهده داشت از سوی مجتمع قضائی شهید قدوسی تهران صادر گردید. در 16 فروردین 1382 وی به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از سوی بازپرس  قضائی  پرونده،  تفهیم اتهام شد. در حالی که حجم کارشکنی ها علیه کانون و تاپ تکواندو افزایش یافت در  مردادماه 1382 سید علی حق شناس،  رییس وقت سازمان تربیت بدنی را متهم به کارشکنی علیه نهاهای مدنی ورزش کرد.در این اثنا فرد تفهیم اتهام شده  از رییس کانون تکواندوکاران ایران  شکایت کرد. با اعلام رد این شکایت واهی از سوی قضات شریف و پس از برگزاری جلسات متعدد، در نهایت در مهرماه 1382 رأی دادگاه صادر و با حکم شعبه 1040 مجتمع قضائی شهید قدوسی رئیس فدراسیون تکواندو محکوم گردید.

 محـکومیت یـک  رئیس  فدراسیون  کـه  تـا  پیش  از  ایـن در تـاریخ ورزش بی سابقه بود، فصل جدیدی را در مبارزات علیه انحصارگری در ورزش ایران ایجاد کرد. گو این که پس از آن دامنه سنگ اندازی های بی اثر  به کانون دو چندان شد. این محکومیت با عوامل نا مشخصی در دادگاه تجدید نظر وقت استان تهران که بدون حضور مسئولان کانون برگزار شد به حکم ناعادلانه برائت متهم تبدیل گردید. در آذر ماه  1383  هنر  رزمـی منحصر به فرد تاپ تکوانـدو  (تکوانـدو برتر)، از  مجموعه کانون تکواندوکاران جدا و به صورت مستقل، با اخذ مجوزهای رسمی به عنوان انجمن بین المللی تاپ تکواندو شروع به کار کرد.

با تاسیس اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی ایران در اواخر سال 1383 همکاری های نزدیکـی  بیـن  این  دو  تشکیـلات  صورت  گرفـت که نتیجـه آن  تا کنون فزونـی  فعالـیت های کانون تکواندوکاران ایران با همکاری معاونت تکواندو اتحادیه بوده است. در اواخر سال 1384 و پس از اعزام تیم های منتخب تکواندو ایران به رقابت های برون مرزی دبیر وقت فدراسیون تکواندو در اقدامی ساده لوحانه افتخارات کسب شده توسط بخش خصوصی را فاقد وجاهت اعلام کرد. بلافاصله کمیته حقوقی کانون تکواندوکاران ایران، اقدام به طرح شکایت علیه وی در دادسرای نیروهای مسلح نمود که این شکایت با وساطت افراد معتمد کانون و اظهار ندامت فرد خاطی، به دستور مستقیم ریاست مختومه شد.

در سال 1385 مسئول دولتی تکواندو کشور در اقدامی دور از انتظار و در مصاحبه با یکی از نشریات ورزشی آمادگی  ارگان متبوعش را   جهت همکاری با نهادهای مدنی تکواندو اعلام  و عنوان نمود که آن فدراسیون آمادگی واگذاری بخشی از فعالیت های خود اعم از برگزاری مسابقات، دوره های مربیگری، داوری و ... را به سازمان های غیر دولتی دارد. متعاقباً دبیر کانون تکواندوکاران ایران ضمن استقبال از پیشنهاد فوق، آمادگی کانون را جهت واگذاری بخشی از فعالیت های خود به فدراسیون تکواندو اعلام کرد و آن را دریچه ای تازه برای همکاری های فی ما بین دانست. رئیس کانون تکواندوکاران ایران نیز اظهارات دبیرکل را مورد تایید قرار داد.

طی سال های 1378 تا 1388 فعالیت های پر شماری بدون تخصیص کمترین بودجه و امکانات، به رغم کارشکنی های متعدد در کارنامه این تشکیلات به ثبت رسید. از این دست می توان به بنیانگذاری اولین سبک آزاد تکواندو جهان، تاسیس اولین و دومین مدارس تکواندو کشور در استان های تهران و مازندران، برگزاری بیش از پنجاه دوره مسابقات قهرمانی کشوری و استانی در چهار رده سنی خردسالان، نونهالان، نوجوانان و جوانان - بزرگسالان با کمیت و کیفیت بی نظیر، تحت پوشش قرار دادن هنرهای رزمی کره ای برای نخستین بار در کشور (هاپکیدو، هورانگ دو، کوک سول وان و ...) افتخار آفرینی برای کشورمان در عرصه بین المللی و تورنمنت های معتبر برون مرزی (آلمان، فرانسه، روسیه، ترکیه، بلاروس، بلژیک، هلند و اسپانیا) و همچنین جذب بیش از 5000 هوادار و تربیت و تعلیم بیش از 700 مربی و داور رسمی تکواندو در کشور اشاره کرد. ضمن اینـکه الگـو سازی و ارائه یک سـاختار منسجـم با شیـوه  و متد مدیریتی نوین، اصلی ترین ارمغان انجمن صنفی کانون تکواندوکاران ایران برای بخش های دولتی و خصوصی ورزش است که یادگاری ماندگار برای نسل های آتی می باشد.

کانون تکـواندوکـاران ایـران به عنـوان اولین نهـاد مردمی ورزش ایـران، عضو رسمی جمعیت سازمانهای غیر دولتی ورزش است.