تاریخچه تکواندو ایران

     
 

نویسنده: کمیته داوران کانون تکواندوکاران ایران.

تکواندو در ایران پس از برگزاری یک مانور نظامی که در مرزهای جنوبی کشور در سال 1347 برگزار شد، توسط کاظم رضایی کادر ارتش ایران که شاهد اجرای فنون تکواندو توسط افسران کره ای بود به مقامات نظامی ایران معرفی گردید. پس از پیگیری های صورت گرفته رضایی با مسئولان تربیت بدنی ارتش، یک گروه نظامی از ارتش کره جنوبی به سرپرستی سرگرد کیم سورین در سال 1349 به منظور آموزش نیروهای ویژه هوابرد ارتش وارد ایران شد و در پادگان نوهد (نیروی ویژه هوابرد) و باشگاه پهلوی (نیروی زمینی)  کلاس های آموزشی آن دایر گردید.

 

 

 نخستین کلاس آموزش تکواندو زیر نظر مدرسین کره ای. تهران، باشگاه سرباز (پهلوی سابق) بهار 1349

 

 

باشگاه سرباز، 1349

 

   

           کیم یونگ هونگ و کیم سورین

 
       
         

پس از نزدیک به دو سال آموزش از اویل دهه 1350 تعلیم دیدگانی چون مرحوم منصور فکوری، کاظم رضایی، داود ارجمند، اسماعیل آذرپاد، شهید حسن زرشکی، سلیمان علی نسب و همچنین علی مدیری (مدیری تکواندو را شخصا زیر نظر یک مدرس کره ای آموزش دیده بود)، این ورزش را در سطح پایتخت و دیگر نقاط کشور اشاعه دادند.

 
             
         

فعالیت سازمانی این ورزش در سال 1354 با عنوان انجمن تکواندو نیروهای مسلح، به سرپرستی سرهنگ بهروز سرشار آغاز گردید. متعاقب آن در همان سال تیم تکواندو ایران متشکل از منتخبین نیروی مخصوص ارتش برای نخستین بار در رقابت های جهانی در سئول کره جنوبی حضور پیدا کرد که ماحصل آن یک مدال برنز توسط حسین بدیع زاده بود.

 
                 
         

در سال 1363 پس از استقلال رشته های انجمن ورزش های رزمی (جودو، تکواندو، کاراته) فدراسیون تکواندو ایران  تاسیس  شد.  طی  سالهای  دهه  70  و 80  افتخارات  پرشمار  و  متعددی  توسط  تکواندوکاران  ایران در رقابت های المپیک، جهانی و بین المللی به ثبت رسیده که بیانگر پتانسیل بالای تکواندو ایران در سطح جهان است.

 
               
         

سال ۱۳۷۸ تیم تکواندو باشگاه بهنام نایب قهرمان لیگ دسته اول باشگاه های استان تهران به دعوت فدراسیون تکواندو هلند به تورنمنت بین المللی تکواندو آیندهون به طور رسمی دعوت و پس از رایزنی های مختلف نماینده این باشگاه در اروپا- موفق به اخذ روادید از سفارت هلند در تهران گردید و به عنوان اولین تیم خارج از سیستم دولتی ورزش ایران به مسابقات  بین المللی خارج از کشور اعزام شد. 

فدراسیون تکواندو ایران با کارشکنی های متعدد و با حمایت رییس و مسئولان ارشد وقت سازمان تربیت بدنی مانع از حضور تکواندوکاران ایرانی در رقابت های معتبر بین المللی آیندهون گردید.

شاید این مساله رابتوان سرآغاز  جنبش مدنی ورزش ایران دانست.

در سال 1379 کانون تکواندوکاران ایران به عنوان اولین نهاد مدنی و مردمی ورزش ایران آغاز به کار کرد و برای نخستین بار در ورزش ایران برگزاری مسابقات، اعزام های برون مرزی، تربیت داوران و مربیان و ... خارج از چارچوب دولتی و در سطحی گسترده در رشته تکواندو صورت گرفت.

 
               
         

در سال 1381 هنر رزمی تاپ تکواندو (تکواندو برتر) توسط سید علی حق شناس رئیس کانون تکواندوکاران ایران رسما حضور خود را اعلام کرد.

 
               

حق شناس در یک کنفرانس مطبوعاتی دلایل این اصلاحات فنی  را  که  پس  از انشعاب  ناگهانی تشکیلاتی این ورزش در  اواخر  دهه  1370(ه.ش) در ایران  صورت می گرفت، ضعف فنی مشهود تکواندو و به عنوان یک هنر رزمی کامل، جذب نوجوانان و جوانان تکواندوکار به سبک های رینگی و عدم وابستگی به هنر رزمی خاور دور و مشخصا کره جنوبی اعلام کرد.

 کسب عنوان قهرمانی در کاپ آزاد فول کنتاکت قهرمانی اروپا (استامبول-2003) و عنوان قهرمانی جهان در رقابتهای  کیک بوکسینگ  قهرمانی  جهان  در  سال  2008  (جام گلادیاتورها اسپانیا)  از  افتخارات تیم ملی تاپ تکواندو جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی است.

           

یادی از درگذشتگان